Надання щорічної відпустки у воєнний час

До управління Держпраці зателефонував працівник і поцікавився, чи має право роботодавець відмовити йому в наданні щорічної відпустки.

Інспектор праці роз’яснила, що, відповідно до статті 10 Закону України «Про відпустки», черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

Якщо роботодавець погодив дату початку і тривалість відпустки, однак відмовляється її надати, аргументуючи це тим, що, наприклад, багато роботи – це порушення трудового законодавства.

В такому випадку слід написати дві заяви: одну – про відпустку, іншу – з проханням надати письмове обґрунтування відмови.

Ці заяви необхідно відправити рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Інспектор також зазначила, що стаття 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє роботодавцеві відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання.