У зв’язку з розпочатим повномасштабним вторгненням в Україну, уряд прийняв рішення про припинення перевірок бізнесу, включаючи законодавство про працю та охорону праці, на період воєнного стану. Протягом цього часу було очікувано, що бізнес адаптується до умов роботи в умовах війни.
З метою забезпечення трудових прав працівників, інспектори праці проводили інформаційні відвідування роботодавців та надавали консультаційну підтримку протягом усього періоду воєнного стану. Однак, не всі роботодавці слухали поради інспекторів праці.
Відповідно до вимог постанови КМУ від 13.03.2022 р. № 303, на сьогодні частково відновлено право проводити перевірки, але тільки у випадках:
- звернення працівників про порушення їх трудових прав;
- доручення Прем’єр-міністра України, зокрема щодо дотримання строків виплати заробітної плати;
- у разі настання нещасного випадку на виробництві.
Протягом періоду воєнного стану підлягають перевірці тільки такі аспекти:
- оформлення трудових відносин;
- законність припинення трудових договорів;
- дотримання вимог Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.
Важливо зазначити, що під час воєнного стану штрафи, передбачені статтею 265 КЗпП, не застосовуватимуться у разі усунення роботодавцем виявлених порушень.
Якщо інспектор праці виявить порушення, він видасть роботодавцеві припис щодо їх усунення та встановить строк для цього.
У випадку, якщо роботодавець відмовиться виконати законні вимоги стосовно усунення порушень, інспектор буде змушений застосувати заходи щодо притягнення такого роботодавця до відповідальності за відмову виконувати вимоги законодавства.
Дотримання трудових прав несе не лише обов’язок для роботодавців, але і є показником поваги до працівників, які є незамінною опорою на трудовому фронті в цей складний час.