В НБУ звернули увагу про «неочікуваний» кадровий голод в Україні.
У І кварталі 2022 року лише 26% підприємств зазначали, що брак працівників обмежував їх діяльність, тоді як у І кварталі 2024 року частка таких підприємств збільшилася до 38%.
За оцінками НБУ, робоча сила у віці 15–70 років у 2023 році скоротилася більш ніж на чверть порівняно з 2021 роком.
Майже половину цього скорочення забезпечило вибуття з робочої сили зовнішніх мігрантів, хоча частка мігрантів, які працювали дистанційно, становила 8–10% у 2023 році.
У близько 40% випадків скорочення робочої сили в2023 році порівняно з 2021 роком відбулося через демографічні втрати та окупацію, а також перехід до економічно неактивного населення.
Скорочення працівників спостерігалося в усіх регіонах України, найвідчутніше – у регіонах з активними бойовими діями.
Вагоме значення у пошуку персоналу має питання оплати праці.
В 2023 році конкуренція за працівників посилилася: бізнес готовий підвищувати зарплати для утримання власного персоналу навіть попри свій складний фінансовий стан.
Чинники підвищення зарплат у 2021 та 2024 роках — на інфографіці НБУ.
Дефіцит кадрів змушує підприємства залучати групи населення, які раніше були менше представлені на ринку праці.
Зокрема, збільшився найм жінок та осіб, які працюють дистанційно, водночас залучення ветеранів та осіб з інвалідністю, набутою до війни, поки що незначне.
У подальшому повернення мігрантів, залучення ветеранів до цивільного життя та розширення участі в робочій силі осіб з інвалідністю буде вагомим ресурсом для поліпшення стану ринку праці в Україні, особливо на етапі швидкого відновлення, вважають у Нацбанку.
«Ефективність їх залучення залежатиме від спільних зусиль бізнесу і держави, зокрема шляхом розбудови заходів щодо їх інтеграції у ринок праці, розширення безбар’єрного доступу та адаптації на робочому місці, у тому числі дистанційно, перенавчання тощо. Інакше кадровий голод залишатиметься значним обмеженням для відновлення країни».
Справедливості заради зазначу, що певні програми перенавчання уряд пропонує, але запізно взявся за цю справу, про що свідчить наявна ситуація на ринку праці.