Уряд закликають призупинити обговорення проєкту Трудового кодексу

Лідери профспілок Європи і світу закликали уряд України призупинити обговорення проєкту Трудового кодексу України до проведення належних консультацій із профспілками.

Зокрема через те, що у «нинішньому вигляді документ порушує міжнародні трудові стандарти щодо охорони праці, колективних договорів, оплати праці, відпусток, порядку вирішення колективних трудових спорів».

Датованим сьогоднішнім числом листом (в першому коментарі) генеральний секретар Глобального союзу IndustriALL Атле Хойє та генеральний секретар IndustriAll-Європа Джудіт Кіртон-Дарлінг звертаються до голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука із проханням призупинити обговорення проєкту Трудового кодексу України до проведення належних консультацій профспілковою стороною соціального діалогу.

Наші міжнародні партнери, які представляють інтереси понад 50 мільйонів працівників гірничодобувної, енергетичної та інших виробничих галузей, звертають увагу, що Мінекономіки України проігнорувало понад 90% пропозицій і коментарів, наданих українськими профспілками щодо проєкту Трудового кодексу, розісланого у серпні 2024 року.

У своєму листі вони акцентують на тому, що не було проведено жодних належних консультацій і що друга редакція проєкту ТКУ містить 15 нових статей, внесених без відома або узгодження з профспілками.

«Відмова уряду України розпочати соціальний діалог із профспілками під час реформування трудового законодавства суперечить зобов’язанню країни діяти з повною повагою до основних трудових прав, – йдеться в листі. – Ця ситуація надзвичайно тривожна, оскільки найближчим часом уряд має намір винести проєкт Трудового кодексу на розгляд Верховної Ради. У нинішньому вигляді документ порушує міжнародні трудові стандарти щодо охорони праці, колективних договорів, оплати праці, відпусток, порядку вирішення колективних трудових спорів. Крім того, законопроєктом передбачається зробити постійними тимчасові обмеження трудових прав, запроваджені під час воєнного стану.

У проєкті Трудового кодексу відсутні положення про регулювання відносин роботодавця із профспілками чи участі працівників в управлінні підприємствами, установами та організаціями, які гарантуються статтями 243-250 чинного нині Кодексу законів про працю.

Крім того, проєкт Трудового кодексу серйозно послабить правовий захист працівників від несправедливого звільнення, згоди на понаднормову роботу, права на соціальне страхування та пенсійне забезпечення, прав жінок і молодих працівників, а також гідних умов праці, що стосуються заробітної плати, пільг, переведення та робочого часу.

Ми закликаємо уряд України провести справжні консультації із профспілками для того, щоб реформа трудового законодавства забезпечила ухвалення законів, які повністю відповідають міжнародним трудовим стандартам…»

Нагадаю, що днями уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець заявив, що новий урядовий проєкт Трудового кодексу суттєво послаблює права українських працівників.