10 квітня 2023 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників за реєстр. № 5695.
Цей законопроект дає визначення поняттю домашня праця, закріплює правовий статус домашніх працівників та особливості його правового регулювання, визначає обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками.
Проблема регулювання діяльності працівників, які на умовах трудового договору виконують роботу з обслуговування домашнього господарства, є актуальною для багатьох країн світу. Відсутність належного регулювання їх діяльності законодавством про працю є головною причиною неформальної зайнятості домашніх працівників.
За оцінками Держстату, до 2022 року загальна кількість працівників, які надавали побутові та персональні послуги в сім’ях, становила близько 162 тисяч людей.
Відсутність трудових відносин з роботодавцем призводить до неможливості домашнім працівникомотриматиналежний рівень соціального забезпечення, розраховувати на передбачені законодавством про працю трудові гарантії.
Законопроект за реєстр. № 5695 не лише визначає поняття домашньої праці та домашніх працівників, а й закріплює основоположні стандарти та гарантії для осіб, які на умовах окремого виду трудового договору займаються домашньою працею, передбачає захист від дискримінації, різноманітних форм насильства та втручання в особисте життя домашніх працівників.
Окремо передбачається законодавча гарантія домашньому працівникові щодо необхідності забезпечення поваги до його честі, гідності та недоторканності особистого життя. Водночас захищаються права роботодавця на приватність. Домашньому працівнику забороняється розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням трудових обов’язків, проживанням у домашньому господарстві.
Законопроект передбачає також додаткові права, гарантії та умови праці домашніх працівників, які проживають у домогосподарстві; містить положення про робочий час та час відпочинку домашніх працівників та особливості припинення трудового договору (контракту).
При цьому домашньому працівникові надається право добровільно сплачувати єдиний соціальний внесок, який гарантуватиме людині отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності («лікарняні»).
«Людина буде під захистом Трудового кодексу. До речі, відома науковиця Елла Лібанова пропонує інше визначення – «хатня» праця. Будемо розглядати усі пропозиції до законопроекту на засіданні Комітету», – зазначила Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
Комітет визначено головним в опрацюванні законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників за реєстр. № 5695.