Згідно вимог статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX, нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо).Для працівників, зайнятих на об’єктахкритичноїінфраструктури (в обороннійсфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), якимвідповідно до законодавствавстановлюєтьсяскороченатривалістьробочого часу, тривалістьробочого часу у періоддіївоєнного стану не можеперевищувати 40 годин на тиждень.
П’ятиденнийабошестиденнийробочийтижденьвстановлюєтьсяроботодавцем.Час початку і закінченнящоденноїроботи (зміни) визначаєтьсяроботодавцем.
Тривалістьщотижневогобезперервноговідпочинкуможе бути скорочена до 24 годин.
У періоддіївоєнного стану не застосовуютьсянормистатті 53,частинипершоїстатті 65, частинтретьої – п’ятоїстатті 67,статей 71,73,78-1Кодексу законів про працюУкраїнитачастинидругоїстатті 5 Закону України “Про відпустки”.
У разівстановленнянормальноїтривалостіробочого часу відповідно дочастинпершоїтадругоїцієїстаттіпонад норму, встановленувідповідно до законодавства, оплата праціздійснюється у розмірі, збільшеномупропорційно до збільшеннянормипраці.
Нормичастинпершої,другоїтап’ятоїцієїстатті не застосовуються до працінеповнолітніх.
Слід звернути увагу! Починаючи з 19.07.2022 внесено зміни до статті 6Закону України«Про організаціютрудовихвідносин в умовахвоєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, застосовуються способи компенсації за роботу у вихідний день, передбачені статтею 72 Кодексу законів про працю України.