Що повинен зробити роботодавець, якщо військовозобов’язаний працівник не оновлює військово-обліковий документ (ВОД) та ігнорує вимоги з’явитися до ТЦКСП?
Ситуація
У роботодавця працює військовозобов’язаний працівник, чий військово-обліковий документ (ВОД) вже не відповідає сучасним вимогам (його слід оновити). Однак попри неодноразові усні попередження, працівник не реагує на прохання роботодавця та не іде до ТЦКСП.
Що повинен зробити роботодавець у такому випадку, аби не порушити чинне законодавство про військовий облік?
Актуальні ВОД
Перш за все нагадаємо, що на сьогодні дійсними вважаються:
- як “старі” паперові ВОД (посвідчення про приписку до призовної дільниці — для призовників; військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного — для військовозобов’язаних та резервістів);
- так і ВОД єдиного зразка в електронному та/ або в паперовому вигляді (за формою, наведеною у Порядку № 559).
Тому працівнику, у якого дані у військовому квитку відрізняються від відомостей, внесених до Реєстру, не обов’язково звертатися до ТЦКСП для оновлення інформації. Йому достатньо надати роботодавцю роздруківку у форматі PDF з електронного кабінету «Резерв+».
Але що робити, якщо працівник відмовляється надавати е-ВОД і не бажає звертатися до ТЦКСП? У такій ситуації роботодавець зобов’язаний діяти відповідно до встановленого порядку та вжити передбачених законодавством заходів.
Алгоритм дій
Крок | Дії роботодавця | Підстава |
---|---|---|
1 |
Надішліть працівнику письмове повідомлення (у довільній формі) про необхідність надати оновлений ВОД. У повідомленні встановіть розумний строк для надання актуального ВОД (наприклад, 10 або 15 календарних днів). |
Власна кадрова політика |
2 | Якщо працівник проігнорує попередження, надішліть письмове повідомлення до ТЦКСП, де він перебуває на обліку (місце реєстрації). | п. 34 Порядку № 1487 |
Також з метою ведення персонального військового обліку підприємство може ініціювати зовнішнє звіряння ВОД працівника з даними ТЦКСП. Тоді за результатами такого звіряння відповідальна особа зможе відкоригувати інофрмацію по працівнику у Списках персонального військового обліку.
Як це зробити — читайте у статті «Зовнішнє звіряння з військового обліку: як і коли проводити».
У чому ризик для роботодавця?
Пам’ятайте, якщо ви не зафіксуєте порушення працівника або не повідомите про це ТЦКСП, у майбутньому посадові особи підприємства можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності.
Деталі — у статті “Штрафи за порушення військового обліку 2025“
Висновок
Роботодавець має своєчасно реагувати на порушення працівниками правил військового обліку: надавати письмові попередження, а в разі їх ігнорування — інформувати відповідний ТЦКСП. Така послідовність дій дає змогу уникнути відповідальності за порушення військового обліку та підтвердити виконання роботодавцем своїх обов’язків.
Не зволікайте — дійте превентивно, інакше вся відповідальність за «необлікованого» працівника може бути покладена на посадових осіб підприємства.
Міщенко Катерина