Працівник повідомив керівника про те, що в останній день відпустки йому відкрито електронний листок непрацездатності, чи потрібно переносити цей день відпустки та на який період?
Необхідність перенесення днів щорічної відпустки залежить, по-перше, від виду відпустки, по-друге, від підстав видачі листка непрацездатності.
Нормами частини другої статті 11 Закону України «Про відпустки» визначено, що щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку. Тобто у разі хвороби іншої особи, наприклад дитини, яка потребує догляду, також може бути відкритий «лікарняний», але в цьому випадку дні щорічної відпустки не переносяться на інший період.
Щодо виду відпусток слід зауважити, що перенесенню підлягають лише щорічні відпустки (визначені пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України «Про відпустки») та додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (визначені статтею 19 Закону України «Про відпустки»). Інші відпустки: у зв’язку з навчанням, творчі, соціальні – не підлягають перенесенню через непрацездатність працівника. Варто зазначити, що у разі знаходження працівника у відпустці без збереження заробітної плати період тимчасової непрацездатності не підлягає оплаті (пункт 6 частини першої статті 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Нормами частини п’ятої статті 11 Закону України «Про відпустки» визначено, що у разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 цього Закону.
Таким чином, якщо в останній день щорічної відпустки працівник захворів і йому відкрито листок непрацездатності, то за загальним правилом цей день відпустки необхідно надати одразу після «лікарняного», в день, який зазначено лікарем в графі «стати до роботи». Враховуючи, що дні тимчасової непрацездатності та дні відпустки обліковуються в календарних днях незалежно від графіка роботи, то такий день відпустки надається одразу по закінченню «лікарняного» навіть якщо припадає на вихідні.
Наприклад: працівник, якому встановлений п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу та неділю, захворів в останній день щорічної відпустки та лікування завершилось в п’ятницю. Якщо не узгодити з таким працівником інший період надання дня відпустки, то день відпустки, який підлягає перенесенню переноситься на суботу, навіть якщо це є вихідним днем.