До Держпраці звернувся фізична особа-підприємець. Він використовує найманих працівників, з якими завжди укладає письмові трудові договори. Але працівник, в якому підприємець дуже зацікавлений, не погоджується на певні умови, визначені у договорі. Як бути у ситуації, що склалася?
Трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем – фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець – фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації (ст. 21 КЗпП).
Згідно з ч. 3 ст. 9 КЗпП забороняється примушення працівника до укладення трудового договору, який містить умови, щодо яких між працівником та роботодавцем не досягнуто взаємної згоди.
Умови трудових договорів, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними.
Наталя Морозова, інспектор праці Міжрегіонального управління Держпраці.