Згідно з п.п. 14.1.147 ПКУ плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (п. 287.1 ПКУ).
Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560 (далі – Декларація).
У розділі І Декларації «Розрахунок суми земельного податку» відображаються:
у колонці 4 – серія та номер документа, який засвідчує/підтверджує право власності/користування земельною ділянкою або право на земельну частку (пай) (відображається послідовність букв та цифр правовстановлюючого документа, наприклад серія та номер державного акта на земельну ділянку);
у колонці 5 – дата реєстрації прав власності/користування в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі наявності);
у колонці 6 – номер державної реєстрації прав власності/користування в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі наявності) – послідовність цифр.
у колонці 7 – зазначається частка днів у неповному місяці (прим. 12 Декларації);
у колонці 8 – зазначається кількість повних місяців володіння/користування земельною ділянкою.
У розділі ІІ Декларації «Розрахунок суми орендної плати» зазначаються:
у колонці 3 – дата укладання договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності;
у колонці 4 – номер укладеного договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності – послідовність цифр;
у колонці 5 – дата державної реєстрації прав оренди земельної ділянки;
у колонці 6 – номер державної реєстрації прав оренди земельної ділянки в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі наявності) – послідовність цифр;
у колонці 7 – дата закінчення терміну дії договору оренди.
Всі дати зазначаються у такому форматі: дд.мм.рррр, де: дд – число місяця, мм – місяць, рррр – рік.
Інформація у колонках 3 – 4 розд. ІІ Декларації (послідовність цифр, дата) має відповідати інформації, зазначеній у договорі орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
У разі припинення права власності або користування земельною ділянкою (в т. ч. оренди земельної ділянки державної або комунальної власності) колонки 4 – 8 розд. І та колонки 3 – 7 розд. ІІ уточнюючої Декларації заповнюються аналогічно, оскільки в уточнюючій Декларації зазначаються податкові зобов’язання за період наявності прав власності або користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або користування земельною ділянкою на підставі п. 46.4 ПКУ платник подає доповнення до уточнюючої Декларації з наданням інформації щодо державної реєстрації припинення цих прав.