Верховна Рада продовжила діяльність парламентської ТСК із захисту прав переселенців

Завдяки роботі Тимчасової спеціальної комісії із захисту прав ВПО парламент ухвалив низку законопроєктів, які допоможуть переселенцям розв’язати проблемні питання та гарантуватимуть захист їхніх прав. Про це йдеться у Звіті ТСК за результатами роботи за рік.

В Україні понад 4,6 млн осіб залишаються внутрішньо переміщеними, понад 4 млн українців втратили житло. Саме захистом їхніх прав опікується парламентська Комісія.

«Тимчасова спеціальна комісія із захисту ВПО – це реальна допомога вимушеним переселенцям. Їхні проблеми ми бачили на власні очі й наша ТСК стала голосом вимушених переселенців. Ми розробляємо і відстоюємо рішення та законопроєкти, на які дійсно чекають ВПО», – наголосив народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова робочої групи Комісії щодо розв’язання проблеми забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом Максим Ткаченко.

Робота Комісії зосереджена на чотирьох основних напрямках: розв’язання житлових проблем переселенців, надання їм фінансової допомоги, компенсація збитків від агресії рф та парламентський контроль діяльності органів виконавчої влади.

Завдяки законодавчим ініціативам ТСК парламент розглянув та ухвалив низку законопроєктів, які допоможуть розв’язати проблемні питання захисту прав ВПО.

Зокрема на законодавчому рівні запроваджена норма про пріоритетне право внутрішньо переміщених осіб на отримання компенсації за знищене житло по програмі єВідновлення.

Також закон дозволяє спрямувати залишок коштів Держбюджету-2024 у розмірі близько 15 млрд грн на виплату компенсацій для близько 10 тис. сімей ВПО та у три рази збільшити кількість родин, що отримали нові оселі замість знищених через російську агресію.

Крім того, Комісія ініціювала, а парламент ухвалив законопроєкт про створення Інформаційно-аналітичної системи нерухомості у вигляді інтерактивної карти. Вона буде містити інформацію про стан об’єкта, його фото, кількість місць для проживання, а також обсяг необхідних інвестицій. ВПО зможуть швидко обирати житло, а місцева влада – залучати фінансування для ремонту або добудови об’єкта.

Також завдяки законодавчим пропозиціям членів Комісії обсяг фінансової підтримки ВПО у Держбюджеті-2025 збільшено на 5 млрд грн: 1 млрд грн спрямують на виплати допомоги на проживання, 4 млрд грн – на компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно за програмою єВідновлення.

У звіті за рік роботи члени ТСК наголошують, що охоплена лише частина першочергових проблем. Залишається необхідність подальшої роботи над законодавчими ініціативами для забезпечення захисту прав ВПО, а також продовження парламентського контролю у цій сфері. Саме тому парламент ухвалив рішення продовжити роботу Комісії ще на рік.

«Підтримка переселенців на рівні необхідних законодавчих змін, ефективний парламентський контроль, напрацювання рішень по інтеграції, адаптації, евакуації та інших складових захисту ВПО були та мають залишатись у фокусі діяльності та переліку пріоритетів не лише Комісії, а і всього парламенту», – підсумував народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова парламентської ТСК із захисту прав ВПО Павло Фролов.