Відповідно достатті 2 Закон України «Про відпустки»право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Стаття 4 Закон України «Про відпустки»закріплює види відпусток, одним з яких відповідно до пункт 4 частини першої статті 4 вищезазначеного Закону є соціальні відпустки.
Згідно ізЗаконом України від 15.04.2021 р. № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною»пункт 4 частини першоїстатті 4 Закон України «Про відпустки»доповнено абзацом шостим який зазначає одним із видів соціальної відпустки – відпустка при народженні дитини.
Також,Закон України від 15.04.2021 р. № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» доповнюєЗакон України «Про відпустки»статтею 19-1, відповідно до якоївідпустка при народженні дитини– це одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини..
Тривалість відпустки при народженні дитинине може перевищувати 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Як зазначено упункті 4 Порядку надання відпустки при народженні дитини, затвердженого постановою КМУ від 7 липня 2021 року № 693(далі – Порядок), відпустка надається одноразово тривалістю, що визначається працівником у письмовій заяві про її надання (але не більш як 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів),не пізніше ніж протягом трьох місяцівз дня народження дитини. Ця відпустка повинна бути використана працівникомне пізніше 104-го дня з дня народження дитини.
Відповідно до частини 1 статті 77-3 КЗпП, статті 19-1 Закону України «Про відпустки» до осіб які мають право на відпустку, зокрема належать:
- чоловік, дружина якого народила дитину;
- батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Ділити відпустку на частини не можна, як і отримати замість неї грошову компенсацію.
Згідно частини 2 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. В інших випадках роботодавець не має правових підстав для відмови у наданні відпустки.
Батько дитини, ураз використання відпустки при народженні дитини, зобов’язаний надати роботодавцю копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.