З метою профілактики та запобігання професійним захворюванням та виробничому травматизму, який може бути викликаний погіршенням стану здоров’я працівників, роботодавець має забезпечити проведення для них медичних оглядів (ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII).
Основною підставою для проведення медоглядів є наявність шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників.
Обов`язкові медичні огляди проводяться для працівників:
- зайнятих на важких роботах;
- зайнятих на роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці;
- зайнятих на роботах, де є потреба у професійному доборі;
- віком до 21 року.
Організація медичних оглядів проводиться під час прийняття на роботу (попередній), періодично (протягом трудової діяльності) і позачегово (за заявою працівника або за ініціативою роботодавця).
Роботодавець за свої кошти забезпечує:
- організацію проведення медичних оглядів;
- витрати на поглиблене медичне обстеження працівника з підозрою на професійні та виробничо зумовлені захворювання та їх медичну реабілітацію;
- диспансеризацію працівників груп ризику розвитку професійних захворювань.
За час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.
Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов’язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.
Як уникнути прихованого травматизму на підприємстві? — читайте за посиланням.