Підвищення військового збору та акцизу: пропозиції Кабміну

Народний депутат Ніна Южаніна звертає увагу, що уряд збирається залучити до бюджету в 2024 році додаткові надходження шляхом:

► збільшення військового збору (стосуватиметься юридичних осіб – платників податку на прибуток підприємств і платників єдиного податку третьої та четвертої груп, а також фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої, другої, третьої та четвертої груп) переважно на рівень від 0,1% до 1,5%.

Крім того, додатковий військовий збір торкнеться:

♦ покупців банківських металів у банків та легкових автомобілів, що підлягають першій державній реєстрації в Україні,

♦ продавців нерухомості,

♦ роздрібних продавців ювелірних виробів із золота, платини та дорогоцінного каміння,

♦ операторів стільникового зв’язку, що надають будь-які послуги мобільного зв’язку.

Тут прослідковується аналогія з об’єктами оподаткування збором на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Далі йдеться про:

► збільшення ставок акцизного податку;

► запровадження щомісячної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємствами, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним.

«Пропозиції також передбачають приведення акцизного податку на пальне у відповідність до мінімальних стандартів ЄС, запровадження акцизного податку на води, включно з мінеральними й газованими, з додаванням цукру або інших підсолоджувальних чи ароматичних речовин, і розширення переліку підакцизних товарів за рахунок оподаткування акцизним податком рослин роду коноплі», – повідомляє нардеп.

Ці заходи мають забезпечити додаткові надходження поточного року щонайменше 0,5% ВВП, або 44,2 млрд грн.

“І тут я запнулася, адже, якщо привести у відповідність ЛИШЕ ставки акцизу на тютюнові вироби на виконання Угоди про асоціацію з ЄС (щодо поступового до 2025 року приведення їх до 90 євро за 1000 штук), то це додаткові 32 мільярди грн.

А от щодо приведення, наприклад, ставки акцизу на дизель до мінімальної європейської – це додасть до його вартості майже 10 гривень, а це миттєве збільшення цін абсолютно на всі товари та послуги.”, – наголошує народний депутат.

“Чи прораховують це в уряді?

Країни ЄС, які набували нового членства, відстоювали позицію п’яти – семирічного періоду щодо поступового підвищення акцизів на пальне до мінімального в ЄС.

Як рахує Мінфін/уряд?

Що знову він запропонує задля того, щоб «щипати» менш агресивного гусака.”, – запитує Н. Южаніна