Парламент ухвалив законопроєкт про ліквідацію схем з викупу комунального майна

Народні депутати остаточно ухвалили законопроєкт № 12230, який блокує можливість купувати комунальне майно за заниженими цінами.

Про це повідомила ініціаторка законопроєкту, голова Комітету ВР з питань антикорупційної політики, народна депутатка від фракції «Слуга Народу» Анастасія Радіна.

«Парламент поставив крапку в існуванні схеми викупу комунального майна за безцінь через так звані невідʼємні поліпшення. Тобто коли орендар мав право купити майно, якщо здійснив там невід’ємні поліпшення вартістю понад чверть вартості самого об’єкта», – пояснила парламентарка.

Вона додала, що у межах цієї схеми оцінку вартості об’єкта і невід’ємних поліпшень замовляє сам орендар. Це дозволяє маніпулювати цифрами, занизити фактичну вартість майна та придбати його за копійки без конкуренції.

За словами Радіної, нерідко схема діяла за підтримки місцевої влади, про що неодноразово розповідали журналісти-розслідувачі.

«Через це страждають мешканці громад: їхнє майно розбазарюється, натомість у місцевий бюджет замість ринкової ціни викупленого майна надходять крихти – у середньому на 45% менше, ніж могло б надійти від продажу за ринковою вартістю», – зазначила голова антикорупційного комітету.

Парламентарка наголосила, що законопроєкт № 12230 запроваджує відкриті прозорі аукціони з продажу комунального майна. Орендар може або скористатися пріоритетним правом викупу за найвищою ціною, сформованою на відкритому аукціоні, або отримати компенсацію за проведені невід’ємні поліпшення від нового власника майна за реальними розрахунками.

«Усе це значно ускладнить дерибан комунальної власності на місцях, особливо у великих містах, та допоможе громадам заробити на своєму майні справедливу ринкову вартість. А кошти спрямувати на нагальні потреби, яких зараз не бракує», – підсумувала Радіна.