У складний час війни шахраї на ринку праці не припинили своєї роботи й використовують ситуацію, щоби за обман отримати неправомірну вигоду. Аби убезпечити себе від махінацій, треба знати ці пастки.
Передусім, слід пам’ятати, що чесні працедавці завжди публічно надають про себе всю необхідну інформацію, вона зазначена на їхніх офіційних сайтах, представництвах у соціальних мережах тощо. Натомість, якщо вам пропонують високу зарплату без вимог до знань і досвіду роботи, або запрошують на роботу лише на кілька годин у день і обіцяють гарну винагороду, то це – вигадки шахраїв.
Для прикладу, інколи у telegram-каналі можна зустріти оголошення про те, що пропонується робота, яку можна виконувати у будь-який час доби за наявності доступу до інтернету, а платять за неї погодинно великі гроші. Зазвичай, це – обман, оскільки адміністратори просто перенаправляють трафік у різні групи з метою подальшого продажу реклами. Інколи подібні повідомлення надходять з-за кордону з метою отримання персональних даних українських користувачів, які ті надсилають для реєстрації на роботу.
Зчаста шахраї представляють вакансії під такими посадами як «менеджер по роботі з клієнтами», «менеджер обслуговування», «менеджер продажів» і не вимагають досвіду. Мовляв, головні критерії – активність, швидке навчання і бажання заробляти багато. Буває, що розміщують вакансії під назвами «retention-менеджер» та «акаунт-менеджер», щоби створити імідж успішної компанії, однак інформація про згадану компанію в інтернеті відсутня. Такий вид зайнятості полягає у виманюванні грошей з шукачів роботи, оскільки в подальшому їм пропонують заплатити за навчання або придбати якісь товари для реалізації. При цьому жодних гарантій щодо працевлаштування нема.
Як мінімізувати ризики натрапити на шахраїв? Наші поради:
- не пересилайте кошти за працевлаштування.
- вивчайте інформацію про компанію в мережі інтернет, ознайомтеся з її офіційним сайтом, читайте відгуки користувачів;
- не передавайте особисті дані та номери банківських карт незнайомим особам;
- уникайте реєстрації та верифікації на ненадійних сайтах;
- уважно перевіряйте адресу сайту компанії та ім’я користувача в соціальних мережах, з якими комунікуєте з питань пошуку роботи;
- мисліть критично, якщо вакансія чи поведінка рекрутера викликають підозру або сумніви.