Бізнес скаржиться на посилення тиску силовиків

Члени Української Ради Бізнесу, до складу якої входить 113 бізнес асоціацій всіх галузей економіки, висловлюють занепокоєння ставленням силовиків до представників бізнесу та дедалі частішими фактами неправомірного тиску з боку правоохоронних органів. Бізнес-спільнота обурена останнім кейсом щодо засновника інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепи та співробітників цієї компанії.

За наявною у відкритому доступі інформації, 18 січня 2024 українського підприємця було затримано слідчими ДБР на українсько-польському кордоні (пункт пропуску «Шегині»), попри дотримання процедур завчасного інформування про виїзд, встановлених для випадків, пов’язаних з волонтерською та інвестиційною діяльністю.

Затримання відомого українського бізнесмена відбулося у зв’язку зі здійсненням досудового розслідування кримінального провадження у справі 10-річної давнини щодо нібито “незаконної” приватизації земель фізичними особами, її викупу та подальшого інвестування у будівництво котеджного містечка.

Інвестиції в національну економіку підлягають захисту не лише від свавілля третіх осіб, а й від свавілля правоохоронних органів та органів державної влади, в іншому випадку розбудова правової держави та залучення іноземних інвестицій неможливі.

Як стало відомо із засобів масової інформації, адвоката Ігоря Мазепи не було допущено до місця затримання останнього. До того ж затримання відбувалось без ухвали слідчого судді в рамках кримінального провадження, відкритого ще в далекому 2014 році. Відповідно до ч. 1 ст. 207 Кримінального процесуального кодексу України, ніхто не може бути затриманий без ухвали слідчого судді, суду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Затримання особи без ухвали слідчого судді службовою особою можливе лише у випадку, якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення, або під час спроби втечі особи за кордон (ст. 208 КПК України).

Виїзд Ігоря Мазепи за кордон відбувався на правових підставах, оскільки підприємець є заброньований на підставі рішення Міністерства економіки України, та з метою проведення перемовин з іноземними інвесторами щодо залучення додаткових інвестицій в українські проєкти.

В офісі компанії та за адресами проживання співробітників належної Ігорю Мазепі компанії також проводились обшуки, вилучалось майно та документи, пов’язані з усіма без виключень напрямками діяльності підприємця. Також було вилучено особисті речі співробітників. Обшуки проводились без допуску до них адвоката, попри факт його прибуття на місце події, та без ухвали слідчого судді на такий обшук.

Такі дії правоохоронців є порушенням відповідних процесуальних норм, що може свідчити про замовний характер слідчих дій.

Незрозуміло, чому протягом 10 років з моменту відкриття кримінального провадження Державне бюро розслідувань не мало можливості або бажання розслідувати цю справу, але саме у цей складний для країни час, коли кожне підприємство, яке сплачує податки та приводить інвестиції в Україну і є “на вагу золота” для держави, правоохоронці проявили настільки різку реакцію щодо української інвестиційної компанії та відомого українського підприємця, що призвело до його свавільного затримання без ухвали слідчого судді.

Крім того, виникає питання чому саме ДБР проводить обшуки? Чому ДБР причетна до справ стосовно бізнесу, адже у функціоналі ДБР перебувають лише розслідування, в яких фігурують правоохоронці, судді та чиновники?

Окреме питання щодо неспівмірних сум застави, яку просять застосувати до підприємця та “заподіяної шкоди”. Ступінь невідповідності зазначених сум вражає.

Так, у підозрі Ігорю Мазепі вказано, що він, за версію слідства, нібито завдав державі збитків на 7 млн. гривень, побудувавши котеджне містечко (попередньо отримавши необхідні дозволи органів державної влади), яке старанно сплачує податки та має попит серед жителів столиці.

Водночас правоохоронці просять застосувати до підприємця запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою у вигляді внесення застави у розмірі 700 млн. гривень.

Є очевидним, що настільки неадекватно великий розмір застави не спрямований на забезпечення дотримання підозрюваним його процесуальних обов’язків, а має на меті ізолювати українського бізнесмена за будь-яку ціну, позбавивши його можливості доводити свою невинуватість на свободі.

Неадекватний розмір застави, який просять застосувати слідчі ДБР, є фактично покаранням за його активну проукраїнську та антикорупційну позиції й суперечить Європейській конвенції з прав людини, дотримання якої гарантується державою Україна.

Представники бізнес-спільноти схильні вважати, що насправді відбувається тиск на громадянина, який активно виступає проти тиску правоохоронних органів на бізнес. У цьому випадку свавілля правоохоронців завдають шкоди не лише конкретному підприємцю, але й псують інвестиційний клімат та репутацію держави серед міжнародних партнерів, руйнують підприємницьке середовище зсередини та завдають шкоди економіці держави.

Затримання інвестиційного банкіра вже викликало вкрай бурхливі та негативні реакції серед українських та іноземних засобів масової інформації, а також серед українських та іноземних інвесторів.

Зокрема, одне з найавторитетніший економічних ЗМІ у світі Bloomberg випустило статтю під назвою “В Україні затримали інвестбанкіра, який скаржився на корупцію».

Члени Української Ради Бізнесу закликають Президента України, Генерального прокурора України, Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів – дати оцінку діям силовиків, посприяти негайному відновленню законних прав постраждалих підприємців і усуненню протиправних дій силових органів, а також якнайшвидше реалізувати необхідні інституційні реформи – реформу органів Прокуратури, перезавантаження Бюро економічної безпеки, завершення судової реформи, забезпечення захисту прав учасників кримінального провадження (законопроєкт №9211) – з метою запобігання таким діям у майбутньому.