Про набуття частки в іноземній юрособі треба повідомляти ДПС

Про кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі фізична або юридична особа – резиденти України зобов’язані повідомляти контролюючий орган.

Законом України від 16.01.2020 р.№ 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логістичних неузгодженостей у податковому законодавстві» розділ 1 ПКУ доповнено статтею 392«Контрольовані іноземні компанії».

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (пункт 392.1.1 ПКУ).

Контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

1 січня 2022 року набув чинності наказ Мінфінувід 22.09.2021 р. № 512 «Про затвердження форми та Порядку надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом України в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи»,яким затверджено:

– форму Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом України в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

-Порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом України в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Підпунктом 392.5.5 ПКУ зазначено, що фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

– кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;

– заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

– кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;

– ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в акті доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю), починаючи з 01.01 2022 р.

При цьому, у разі набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходу чи прибутку утворення без статусу юридичної особи; початку/закінчення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою стосовно частки в активах, доходах чи прибутку декількох осіб Повідомлення надсилаються щодо кожної особи окремо.

Окремо звертаємо увагу, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 Підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” ПКУ, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

– дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 392, пунктом 46.2 ПКУ, сплати податків та зборів платниками податків.

Враховуючи те, що 25.11.2022 р. набули чинності зміни до підпункту 69.1 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПКУ, внесені Законом України від 03.11.2022 р.№ 2719-ІХ, дія підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПКУ не звільняє фізичних (юридичних) осіб – резидентів України від виконання обов’язку подання повідомлення в період дії воєнного стану.

Таким чином, у випадку неповідомлення контролюючою особою контролюючого органу про набуття частки в іноземній юридичній особі, утворенні без статусу юридичної особи, або про початок здійснення: фактичного контролю за іноземною юридичною особою, або про відчуження частки в іноземній юридичній особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою у строки, встановлені підпунктом 392.5.5 ПКУ, до таких контролюючих осіб передбачено застосування відповідальності відповідно до пункту 120.7 ПКУ з дати набрання чинності Закону № 2719-ІХ від 03.11.2022 р.

В той же час, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (у редакції, що діє з 24.11.2022) передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів, зокрема подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392, пунктом 46.2 ПКУ, платники податку звільняються від передбаченої відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, та перелік документів на підтвердження затверджений наказом Мінфіну від 29.07.2022 р. № 225.

У разі відсутності підтвердження неможливості своєчасного виконання контролюючою особою обов’язку щодо подання Повідомлення у період воєнного стану починаючи з 24.11.2022, до контролюючої особи буде застосовано відповідальність, передбачена пунктом 120.7 ПКУ.