Як держава буде підтримувати людину, яка отримала травму або хворобу, після впровадження реформи соціального страхування “єПотенціал”?

Мінсоцполітики розробило проект закону, спрямований на покращення підтримки людей, які зіткнулися з травмою чи хворобою. Реформа системи соціального страхування «єПотенціал» покликана зробити допомогу більш швидкою, ефективною, а взаємодію людини і держави — цифровізованою. Її мета — відновити здоров’я та потенціал людини для активного, самостійного й незалежного від зовнішньої підтримки життя.

Детальніше розповідаємо про реформу.

Кого торкнуться зміни?

  • Реформа соціального страхування буде стосуватись тих осіб, які застраховані в системі загальнообовʼязкового соціального страхування, та які стикнуться зі страховим випадком (травма або хвороба) після 1 липня 2026 року.
  • Також реформа передбачає покращення підтримки для ветеранів, які потребують лікування, реабілітації чи допомоги у працевлаштуванні. Одразу після демобілізації з війська, українські Захисники і Захисниці, які проходять лікування чи реабілітацію після поранення, отримають всебічну підтримку держави в рамках системи “єПотенціал”.
  • Реформа НЕ стосується осіб, які вже мають статус особи з інвалідністю. Всі пільги та виплати для осіб з інвалідністю, які вже отримали статус інвалідності, зберігаються на весь період встановленої інвалідності. Якщо інвалідність встановлено довічно – всі виплати і пільги надаватимуться довічно.

Як держава буде допомагати людині, яка після 1 липня 2026 року стикнеться з хворобою або травмою?

Як є зараз?

Як буде?

Лікарняний виплачується людині лише протягом 120 днів лікування. Якщо людина хворіє довше, — роботодавець має право її звільнити, а оплата лікарняного припиняється.

Держава оплачуватиме лікарняний протягом всього періоду лікування і реабілітації. Людина зможе отримувати лікарняні виплати до 14 місяців, що важливо, якщо людина стикнулась з із тяжкою травмою або хворобою.

Сьогодні допоміжні засоби реабілітації та соціальні послуги доступні людині після отримання статусу особи з інвалідністю.

Забезпечуватиметься комплексна і всебічна підтримка незалежно від наявності “статусу”: ще на етапі, коли людина лікується чи проходить реабілітацію, їй може бути надано не лише медичну допомогу і виплату лікарняного, але і допоміжні засоби реабілітації чи соціальні послуги (наприклад, послуги з догляду, допомогу по дому).

Послуги з пошуку роботи та зайнятості надаються після особистого звернення громадянина до відповідних органів та отримання статусу зареєстрованого безробітного.

Людина, яка через хворобу або травму не зможе повернутися до своєї роботи, отримає комплексну підтримку для відновлення здатності заробляти. За потреби, ще на етапі лікування фахівці визначать, чи необхідна адаптація робочого місця відповідно до змін у стані здоров’я або можливостях організму. Якщо повернення до роботи на тому ж підприємстві неможливе, розглядатиметься можливість пошуку іншої роботи або необхідність перенавчання.

Пенсії по інвалідності становлять не більше 40% заробітку ( до 100% пенсії за віком). Середній розмір пенсії по інвалідності складає 4363 грн. До того ж, такі особи часто потребують постійного догляду, і хтось із членів родини, буває, змушений залишати роботу, щоб виконувати ці обов’язки.

Якщо людина повністю втратила спроможність бути активно залученою до ринку праці і мати свій заробіток, її виплати суттєво збільшаться.

Розмір виплати дорівнюватиме 100% середньої заробітної плати, яку людина отримувала ДО ушкодження здоров’я.

Максимальна сума страхової виплати у разі травм чи ушкоджень на виробництві зросте до 40 000 грн.

Максимальний розмір виплати у зв’язку із стійкою втратою працездатності складе 23 610 грн.

В умовах воєнного стану максимальний розмір страхової виплати по безробіттю дорівнює мінімальній заробітній платі (8000 грн), а тривалість виплат обмежена 90 календарними днями.

Для осіб з частковою втратою працездатності буде подовжено термін отримання допомоги по безробіттю та збільшено її розмір. Це дозволить таким людям не лише мати стабільну фінансову підтримку під час пошуку роботи, але й знайти ту вакансію, яка відповідатиме їхньому фізичному стану, кваліфікації та потребам.