ДПС повідомила, що протягом січня – листопада 2024 року на розгляді у судах різних інстанцій перебувало 59,4 тис. справ за позовами до органів ДПС на суму 435,3 млрд грн, при цьому ключову категорію справ становили справи за позовами платників податків до органів ДПС про визнання недійсним/нечинними податкових повідомлень-рішень – 28,7 тис. справ на суму 402,1 млрд грн. Про це розповіла народний депутат Ніна Южаніна.
Нардеп наголошує, що платники податків не погодилися з 402,1 млрд грн, або 92% донарахованих сум згідно з податковими повідомленнями-рішеннями. Вони оскаржили до суду такі нарахування податкової.
Розглянуто 6,5 тис. таких справ на загальну суму 86,1 млрд грн, з них на користь органів ДПС – 3,6 тис. справ (55%) на 57,2 млрд гривень (66%).
Н. Южаніна запитує: для чого така податкова служба, яка:
- блокує 70% податкових накладних, щоб потім їх розблокувати?
- нараховує мільярди гривень платникам, які потім оскаржуються і 45% справ не на користь податкової?”
Нардеп нагадує, що більш ніж 99% податкових надходжень бюджету забезпечуються саме внаслідок добровільної сплати податків, а частка надходжень від донарахувань, визначених у результаті перевірок, за останні 6 років не досягала 1%.
Також Н. Южаніна звернула увагу, що за спостереженнями Ради бізнес-омбудсмена, бізнес та професійна спільнота сприймають податкові перевірки як фіскально-каральний інструмент держави, який додатково підриває довіру платників до держави.
Згідно з дослідженнями Ради рівень довіри до центрального апарату ДПС складає 19%, тоді як до регіональних податкових органів – 13%.