До Міжнародного реєстру збитків від російської агресії уже подали заяви понад 10 тисяч українців щодо пошкодженого чи зруйнованого житла. Реєстр є ключовим механізмом для фізичних і юридичних осіб та держави Україна з відшкодування збитків, згідно з міжнародним правом.
Про це повідомив народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова ТСК ВР з питань захисту прав ВПО та інших осіб, член постійної делегації у ПА ОБСЄ Павло Фролов.
«На сьогодні подано більше 10 тис. заяв із 621 населеного пункту України. Найбільшу частку заяв становлять заяви з Донецької області – близько 35%, а серед міст України найбільше заяв подано з Маріуполя – майже 1 150», – уточнив парламентар.
65% усіх заяв, додав він, стосуються пошкодження чи знищення квартир, інші – за різними типами індивідуальних будинків та інших типів житлових приміщень.
«Незважаючи на те, що вказувати суму компенсації не потрібно, 99% заявників вирішили зазначити конкретну суму. Середня заявлена сума становить близько 54 тис. євро», – розповів Фролов.
Він нагадав, що Реєстр збитків не виплачує гроші та не аналізує вартість позовів, визначати розмір компенсацій буде Комісія з розгляду претензій, яка незабаром має запрацювати.
«Важливо, що отримання компенсації за державною програмою єВідновлення не впливає на право отримати відшкодування від Реєстру збитків і навпаки. Відомо, що 405 українців, які подали заяви до Реєстру, вже отримали компенсації за єВідновленням», – акцентував нардеп.
За його словами, Міжнародний Реєстр збитків – це лише перший крок на шляху до створення Компенсаційного механізму з відшкодування збитків, завданих російською агресією. Компенсаційний механізм, крім Реєстру, складається з Компенсаційної комісії та Фонду.
«Наповнення Компенсаційного фонду може відбутись за рахунок заморожених російських активів, грантів від партнерів або виплат репарацій. Безумовно, це тривалий та нелегкий шлях, але після закінчення війни і звершення юридичних процесів теоретично можуть розпочатись перші виплати», – розповів Павло Фролов.