22 квітня 2024 року відбувся форум «Демографічне майбутнє України». Міністерство соціальної політики України разом з фаховою спільнотою обговорили демографічні виклики України та можливі шляхи їх подолання, задля досягнення демографічної стійкості України до 2040 року. У заході взяли участь понад 100 осіб: представники Уряду, народні депутати України, експерти, представники міжнародних організацій.
Перед Україною стоїть низка суттєвих демографічних викликів, значно посилених війною. Серед них — скорочення чисельності українців, масова міграція та внутрішнє переміщення населення, зростання чисельності людей з інвалідністю, низька народжуваність, високий рівень передчасної смертності тощо.
«Побудувати демографічне майбутнє України — непроста справа. Але це визначальний напрямок політики, який буде формувати нашу країну як цілісну державу. Сьогодні перед Україною стоїть багато викликів. Ми повинні одночасно рухатися у всіх напрямках: піднімати народжуваність, підтримувати сімʼї, підвищувати якість життя, повертати мігрантів, будувати інклюзивне суспільство тощо. Разом з тим, нам важливо і сформувати ідею — мрію про країну, в якій хочеться жити і яку хочеться будувати. Мрію, яка би стала безумовним обʼєднавчим фундаментом для нас всіх. І тільки тоді ми зможемо зробити наш квантовий стрибок. І тільки тоді для багатьох українців обирати Україну своїм домом — стане суттєвою мотивацією», — говорить Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович.
«Україна – країна з величезним потенціалом. Сьогодні ми говоримо про те, як побудувати країну, в якій хочеться жити. Це створення середовища, де люди можуть реалізувати свій потенціал, де молодь впевнена у своєму майбутньому у мирній, процвітаючій Україні. Зрозуміло, що через війну зараз існують серйозні обмеження для реалізації цього бачення. Але є багато, що можна зробити, незважаючи на несприятливі обставини, і ми як UNFPA готові підтримати вас у цьому починанні», — зазначила Флоренс Бауер, Регіональна директорка UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Східній Європі та Центральній Азії.
Мета Міністерства соціальної політики — забезпечити формування цілісної демографічної політики, яка дозволить підвищити рівень народжуваності, зменшити рівень передчасної смертності, створити умови для повернення до нашої країни мігрантів, як до країни, в якій хочеться жити.
З цією метою Міністерство, спільно з широким колом експертів, урядових та неурядових організацій розробило проект Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року, яку було презентовано на форумі «Демографічне майбутнє України».
Стратегія демографічного розвитку України передбачає комплексний підхід, спрямований на реалізацію як галузевих політик, орієнтованих на підвищення народжуваності, подолання передчасної смертності та забезпечення міграційного приросту населення, так і на те, аби створити достатні наскрізні умови для комфортного життя громадян в Україні.
Загальне завдання Стратегії демографічного розвитку України — забезпечити демографічну стійкість України, що означає здатність населення України відповідати на демографічні виклики, підтримувати своє довгострокове відтворення, та підвищення загальної якості життя громадян як передумови для покращення демографічної ситуації в Україні. Ознайомитись із проектом Стратегії можна на сайті Мінсоцполітики. Пропозиції та коментарі до проекту Стратегії можна надсилати на електронну адресу: [email protected].
Після доопрацювання за результатами консультацій проект Стратегії буде поданий на розгляд Уряду.
Серед спікерів форуму були: Оксана Жолнович, Міністр соціальної політики України; Юлія Соколовська, Заступник Керівника Офісу Президента України; Віктор Ляшко, Міністр охорони здоров’я України; Михайло Радуцький, Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування; Флоренс Бауер, Регіональна директорка Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в країнах Східної Європи та Центральної Азії. Модератором події виступив Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської академії та Львівської бізнес-школи УКУ, громадський діяч, автор бізнес-книг.
Відеозапис форуму «Демографічне майбутнє України» можна переглянути за посиланням.