Зменшення органом ДПС залишку від’ємного значення суми ПДВ: чи є штраф

Який розмір штрафу передбачено для платника податку у разі зменшення контролюючим органом на підставі податкового повідомлення-рішення за формою «В4» залишку від’ємного значення суми ПДВ?

У разі, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать, зокрема, про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування або від’ємного значення суми ПДВ платника податків, контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від’ємного значення суми ПДВ, передбачених ПКУ або іншим законодавством (пп. 54.3.2 ПКУ).

Відповідно до п. 58.1 ПКУ контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт, зокрема, невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від’ємного значення суми ПДВ, розрахованої платником податків відповідно до розд. V ПКУ, або завищення суми податкових зобов’язань, заявленої у податковій (митній) декларації, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджено наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. № 1204 (далі – Порядок № 1204).

Пунктом 1 розд. ІІ Порядку № 1204 визначено, що у випадках, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про завищення від’ємного значення суми ПДВ платника податків, яка заявлена у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках, контролюючий орган визначає зменшення від’ємного значення суми ПДВ, і складає податкове повідомлення-рішення за формою «В4».

Згідно з п. 123.1 ПКУ вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку) п. 54.3 ПКУ, – тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 % суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.

Пунктом 123.2 ПКУ визначено, що діяння, передбачені п. 123.1 ПКУ, вчинені умисно, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 % від суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.

Діяння, передбачені п. 123.2 ПКУ, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 % суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи (п. 123.3 ПКУ).

Отже, у випадках вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом зменшення від’ємного значення суми ПДВ платника податків, та внаслідок цього зменшено суму бюджетного відшкодування або донараховано суму податкового зобов’язання з ПДВ застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 123 ПКУ.

При цьому, у таких випадках Порядком №1204 передбачено направлення податкових повідомлень-рішень за формами: «Р», «В1» або «В3» відповідно.