Відповідальність за порушення граничного строку реєстрації ПН

Яка відповідальність передбачена за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної, в якій одночасно відображено операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою, та основною (або за ставкою 7, 14 відсотків)?

Граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначені п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ та ст. 201 ПКУ.

Граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН визначені у п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Відповідно до п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ штраф за порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН, передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, встановлюється у таких розмірах:

до 15 календарних днів – 2 відс. суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;

від 16 до 30 календарних днів – 5 % такої суми ПДВ;

від 31 до 60 календарних днів – 10 % такої суми ПДВ;

від 61 до 365 календарних днів – 15 % такої суми ПДВ;

на 366 і більше календарних днів – 25 % такої суми ПДВ.

Відповідно до п. 120-1.1 ї ПКУ у разі порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст.ст. 192 і 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн., при реєстрації в ЄРПН, зокрема податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної, в якій одночасно відображено операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою, та основною (або за ставкою 7 %, 14 %.) застосування штрафу буде здійснюватися:

► у розмірах, визначених п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (в залежності від кількості днів прострочення) – щодо операцій, які оподатковуються за основною (або за ставкою 7, 14 відсотків);

► у розмірі, визначеному п. 1201.1 ПКУ (2 %. обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн) – щодо операцій з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.