Щодо звітності про контрольовані іноземні компанії

Відповідно до п.п. 392.5.5 ПКУфізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

► кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі (далі – іноземна ЮО) або початок здійснення фактичного контролю над іноземною ЮО, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 392ПКУ;

► заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

►кожне відчуження частки в іноземній ЮО або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною ЮО, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 392ПКУ;

► ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Слід зазначити, що згідно з п.п. 392.5.2.ПКУ контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – КІК) до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) або податкової декларації з податку на прибуток підприємства за відповідний календарний рік.

Водночас відповідно до п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлені особливості застосування положень про оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду, якими передбачено, що першим звітним (податковим) роком для звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Отже, фізичні особи, які зазначили в Повідомленнях про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення) у розділі 5 «причина повідомлення» ознаки 1 – 6 (безпосереднє( опосередковане) набуття частки в іноземній юридичній особі; початок здійснення фактичного контролю; заснування (створення, набуття) майнових прав) є потенційними декларантами, що мають подати звіт про КІК та податкову декларацію.

Фізичні особи, які зазначили у розділі 5 «причина повідомлення» 7,8,10 (відчуження частки, припинення здійснення фактичного контролю, відчуження майнових прав) відповідно до п. 170.2 та п.п. 170.11ПКУ є потенційними декларантами доходів від операцій з інвестиційними активами.