Реформа фармринку: перші результати зниження цін на імпортні ліки після декларування в Нацкаталозі

В Україні триває реформа фармацевтичного сектору, метою якої є зниження та стабілізація цін на ліки для українців. Відповідний план заходів затверджений рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2024 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців», яке введено в дію Указом Президента України № 82/2025.

З березня за результатами домовленостей з українськими фармвиробниками почали знижуватись ціни на близько 300 вітчизняних препаратів.

Крім цього, у лютому були прийняті зміни до Закону України «Про лікарські засоби», які дали старт впровадженню механізму реферування та обов’язкового декларування цін на лікарські засоби в Національному каталозі.

«Запровадження Національного каталогу цін відбувається поетапно. Наразі завершено декларування цін на препарати з Національного переліку – це ефективні ліки, які застосовуються для лікування найпоширеніших захворювань. Ціни в аптеках змінюватимуться поступово, адже виробники мають переоцінити залишки вже виготовлених препаратів протягом чотирьох місяців. Це потрібно, щоб уникнути ризику дефіциту препаратів на ринку. Однак вже зараз бачимо конкретні результати: ціни на низку препаратів знижуються. Простий приклад: раніше упаковка ліків іноземного виробництва для контролю тиску коштувала майже 600 гривень, тепер – буде близько 350. Це відчутна економія. І це – практичний результат реформи та дії механізмів, які не дозволяють безпідставно завищувати ціни на ліки», – зазначає Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Як працює Національний каталог

Національний каталог – це реєстр граничних оптово-відпускних цін виробників або імпортерів.

Виробники та імпортери зобов’язані декларувати граничні оптово-відпускні ціни на ліки у Національному каталозі цін, що дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін та забезпечити прозорість закупівель ліків.

Паралельно працює система реферування цін на ліки, яка ґрунтується на порівнянні цін з ринками 8 європейських країн – Польщі, Чехії, Латвії, Словаччини, Угорщини, Молдови, Румунії та Болгарії.

Наразі завершено перший етап – декларування цін на ліки з Національного переліку. Це життєво необхідні препарати, що застосовуються для лікування найбільш поширених захворювань.

Каталог наразі включає вже понад 2700 позицій:

  • 419 – оригінальні (інноваційні) лікарські засоби;
  • 383 – генеричні або біологічні препарати;
  • 412 – ліки, що входять до програм реімбурсації;
  • 1511 – лікарські засоби, які підлягали процесу зовнішнього реферування.

Коли пацієнти побачать нові ціни

Ціни в аптеках змінюються поступово. Виробники переоцінюють залишки, але не більше ніж 4 місяці, а нові партії ліків постачаються вже за новими, задекларованими цінами. Такий підхід спрямований на те, аби не допустити дефіциту та забезпечити поступове й обґрунтоване зниження цін.

Якщо ви поки не бачите нової ціни – зверніть увагу на партію виробництва. Нові ціни діють на нові постачання.

Що вже дешевшає: конкретні приклади

Завдяки запровадженню реферування цін на лікарські засоби та обов’язковому декларуванню цін у Національному каталозі вже спостерігається зниження задекларованої вартості популярних препаратів – тих, які українці найчастіше використовують у щоденному лікуванні. Наведені приклади ілюструють зміну середньозваженої ціни на ринку до реформи порівняно з граничною роздрібною ціною після декларування в Нацкаталозі (враховуючи максимальні націнки, передбачені чинним законодавством).

  • Тербізил – протигрибковий крем (Угорщина), дешевшає майже вдвічі: з 309,46 грн до 161,21 грн.
  • Лоперамід Гріндекс – препарат проти діареї (Латвія), дешевшає на 47%: з 162,62 грн до 86,27 грн.
  • Евкабал краплі – назальний засіб від нежитю (Німеччина), дешевшають на 41%: з 135,90 грн до 80,17 грн.
  • Нітромінт – спрей при стенокардії (Угорщина), дешевшає на 41%: з 241,32 грн до 143,29 грн.
  • Нормодипін – препарат для контролю гіпертонії та ішемічної хвороби серця (Угорщина):
  •  - 10 мг – з 572,45 грн до 351,05 грн (–39%)
  • – 5 мг – з 327,22 грн до 212,36 грн (–35%)
  • Мультигрип Назаль – краплі при застуді (Румунія), дешевшають на 37%: з 127,49 грн до 80,17 грн.
  • Ібупром Спринт Макс – знеболювальний засіб (Польща), дешевшає на 32%: з 370,65 грн до 251 грн.
  • Верошпірон – сечогінний засіб (Угорщина), дешевшає на 36%: з 238,37 грн до 153,15 грн.
  • Евкабал дитячі краплі (Німеччина), дешевшають на 26%: з 115,76 грн до 85,59 грн.
  • Ібупром 200 мг – таблетки (Польща), дешевшає на 26%: з 110,80 грн до 82,05 грн.

Що далі?

Наступними етапами стануть:

  • включення рецептурних ліків поза Нацпереліком;
  • розширення каталогу на безрецептурні препарати;
  • регулярне оновлення і верифікація цін.

Ціль – прозоре та справедливе регулювання вартості більшості лікарських засобів на ринку. Це дозволить уникати завищених цін, стимулюватиме чесну конкуренцію і допоможе зробити лікування доступнішим.

Дізнатися більше про Національний каталог цін за посиланням.