Рада працює над впровадженням накопичувальної пенсійної системи

В Парламент внесений законопроект про накопичувальне пенсійне забезпечення від 17.04.2023 р. № 9212.

Народний депутат Ярослав Железняк розповів про деталі цього законопроекту, а саме:

♦обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними 55 років
♦обов’язкова сплата роботодавцем пенсійних внесків: 1% у 2023, 1,5 %; у 2024, 2 % у 2025 роках від розміру заробітної плати працівників.
♦Держава співфінансує такі внески на паритетних засадах до 3%. Такі ж умови державного співфінансування пропонуються також для участі в системі для ФОП та самозайнятих осіб, яка є добровільною.
♦розмір ЄСВ, залишається незмінним, накопичувальний внесок включається до складу ЄСВ.
♦за бажанням працівника, розмір його самостійних внесків може бути збільшено.
♦ комбінована модель функціонування системи накопичувального пенсійного забезпечення, яка передбачає акумулювання внесків в уповноваженому пенсійному фонді, створеному державою, на період до кінця 2025 року, після чого учасник системи може обрати для себе буд-який авторизований недержавний пенсійний фонд,
♦управління активами недержавний пенсійних фондів буде здійснюватися
авторизованими компаніями з управління активами.
♦зберігання пенсійних накопичень буде здійснюватися авторизованими банками-зберігачами, допущеними до діяльності в другому рівні пенсійної системи шляхом авторизації.
♦авторизація компаній з управління активами, зберігачів, недержавних пенсійних фондів, адміністраторів буде здійснюватись відповідно до вимог відбору. Авторизацію здійснюватиме державний регулятор – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
♦з 2026 року з’явиться можливість для учасників системи самостійно обирати недержавний пенсійний фонд, в якому вони будуть формувати свої пенсійні накопичення.

Пенсійні накопичення учасників пенсійних фондів зберігаються від знецінення та інфляційного впливу за рахунок їх інвестування в переважно консервативні фінансові інструменти. Інвестиційна обмеження щодо інвестування пенсійних накопичень визначені Законопроектом виходячи з консервативної інвестиційної стратегії.

Законопроект передбачає створення системи гарантування пенсійних накопичень у обов’язковій системі пенсійного забезпечення, що дозволить забезпечити сталість цієї системи та впевненість її учасників у збереженні власних накопичень.