Як відобразити в бухобліку зменшення резерву сумнівних боргів?
ТОВ створило РСБ (резерв сумнівних боргів) на заборгованість нерезидента у валюті. Протягом року 2024 р. ця грошова валютна заборгованіть перераховувалася на кожну останню дату місяця (так передбачено обліковою політикою) за курсом НБУ. Результат перерахунку РСБ у 2024 році: Дт 362 Кт 714 на суму 2400000 грн; Дт 945 Кт 362 на суму 74000 грн. При цьому донарахування (зменшення) резерву за рахунок коливання гривневого еквівалента валютної заборгованості показували методом «сторно», за рік 2024 вийшло Дт 944 Кт 38 на суму 2326000 грн. Чи можна використовувати метод «сторно», якщо так, то на підставі якого документа? Які проведення краще зробити?
Згідно з п. 7 П(С)БО 10, РСБ формується тільки під дебіторську заборгованість, яка одночасно відповідає таким критеріям: є поточною; не є придбаною заборгованістю або заборгованістю, призначеною для продажу; є фінансовим активом, тобто погашатиметься коштами або їх еквівалентами чи інструментами власного капіталу (п. 4 П(С)БО 13).
З цього ясно, що РСБ не формується:
- під довгострокову заборгованість, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена після закінчення 12 місяців і більше з дати балансу – п. 4 П(С)БО 10;
- поточну заборгованість, яка не є фінансовим активом;
- придбану заборгованість або призначену для продажу;
- безнадійну заборгованість, яка має бути списана.
Також на практиці РСБ не формується під заборговансть за розрахунками з бюджетом.
У бухгалтерському обліку формування РСБ відображається у складі інших операційних витрат (п. 10 П(С)БО 10) проведенням Дт 944 Кт 38.
Якщо РСБ потрібно відкоригувати, то коригування у бік:
- збільшення відображається записом - Дт 944 Кт 38 – таким самим, як і при створенні РСБ;
- зменшення – проведенням - Дт 38 Кт 719 згідно Інструкції №291 - за дебетом рахунку 38 відбувається списання сумнівної заборгованості в кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості або зменшення нарахованих резервів у кореспонденції з рахунком обліку доходів.
Тобто збільшення РСБ визнається як витрати, а зменшення – як доходи.
Також на практиці можливий варіант зменшення РСБ Дт 944 Кт 38 методом «сторно». Строго кажучи, він не регламентований нормами НП(С)БО, але не призводить до спотворення показника фінрезультату і не впливає на оподаткування:
- у тих платників, які не коригують фінрезультат, зменшення резерву за рахунок збільшення доходів або методом сторнування витрат ніяк не вплине на суму оподатковуваного прибутку.
- у тих платників, які коригують фінрезультат, оподатковуваний прибуток теж не зміниться, тому що вони застосовують коригування, передбачене п. 139.2 ПКУ.
Докладно ми розмірковували про це у публікації «Зменшення резерву сумнівних боргів» в ДК №48 від 28.11.2016, приклад 2.
На нашу думку, жоден з варіантів не має приорітету, але перший прямо передбачений Інструкцією №291. Втім, застосування другого варіанту не призводить до зміни фінрезультату як в бухобліку, так і з метою оподакування, тому підстав для застосування штрафів немає.