Як отримати дивіденди від дочірнього підприємства?
ТОВ «А» володіє 100% корпоративних прав свого дочірнього приватного підприємства «Б» (тобто є його материнською компанією). Учасники ТОВ «А» вирішили спрямувати чистий прибуток дочірнього підприємства «Б» на виплату дивідендів. Чи може дочірнє підприємство нарахувати дивіденди безпосередньо учасникам ТОВ «А»? За який період можлива виплата дивідендів?
Дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини) (пп. 14.1.49 ПКУ).
Дивіденди – частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства (пп. 4 П(С)БО 15).
Виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток (ст. 26 Закону про ТОВ).
Отже, якщо учасником приватного підприємства «Б» є лише його материнська компанія - ТОВ «А», то дивіденди можуть бути нараховані виключно на користь ТОВ «А», а не на користь засновників (учасників) ТОВ «А». А вже ТОВ «А» при розподілі власного прибутку виплатить дивіденди своїм учасникам.
Оскільки, як зазначено вище, дивіденди - це розподіл чистого прибутку, то рішення про виплату дивідендів може бути прийнято при наявності прибутку. Тобто дивіденди можна виплатити за будь-який період, у якому підприємством (за даними фінзвітності) було отримано прибуток.
Висновки:
Дочірнє підприємство не може виплатити дивіденди безпосередньо учасникам материнського підприємства. Їх слід виплачувати лише засновнику – материнській компанії;
Дивіденди можуть бути виплачені за будь – який період, у якому за даними фінзвітності був отриманий прибуток.