У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?

Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?

Відповідно до ст. 9 Закону про транспортно-експедиторську діяльність, платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування.

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за кошти другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.

У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Отримана компенсація від клієнта за понесені експедитором витрати, на повернення порожніх вагонів, не включають до складу його доходів (пп. 6.2 НП(С)БО 15) і витрат (пп. 9.1 НП(С)БО 16) і є транзитними коштами.

У випадку залучення експедитором до транзитного перевезення вантажів інших учасників транспортно-експедиторської діяльності, то звільнення від оподаткування, визначене пп. 197.8 ПКУ, застосовується такими іншими учасниками транспортно-експедиторської діяльності.

Вартість наданих такими іншими учасниками транспортно-експедиторської діяльності послуг в межах договорів транзитного перевезення вантажів, не збільшує базу оподаткування ПДВ у експедитора при наданні транспортно-експедиторських послуг замовнику (див. УПК №610 щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно - експедиторської діяльності) .

Своєю чергою, залiзнична накладна (СМГС) - основний перевiзний документ установленої форми, вiдповiдно оформлений i наданий залiзницi вiдправником разом з вантажем. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантiї, унесення належної провiзної плати та iнших платежiв за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станцiї призначення.

Умовою визначено, що оплату за повернення порожніх вагонів проводив експедитор, зокрема є підтвердний електронний документ УЗ.

Електронний документ - юридично значущий документ, створений в електронному вигляді та містить обсяг даних, передбачених для відповідного документа, що оформляється відповідно до приписів цієї СМГС (див. ст. 2 СМГС).

Звертаємо увагу, що накладна відповідно до параграфу 2 ст. 15 СМГС має містити інші відомості, передбачені Правилами перевезень вантажів. Тобто в накладній будуть зазначені дані щодо експедитора-платника. Якщо для експедитора не передбачено отримання екземпляра з накладної, то договором ТЕ можна передбачити надання копії документа.

Враховуючи зазначене, експедитор може надати на компенсацію витрати щодо повернення вагонів за нульовою ставкою, якщо матиме копію СМГС, яка підтверджує правомірність оплати наданих послуг щодо повернення вагонів.