Що робити, якщо розблоковано ПН, за якою вже списали податковий кредит
У серпні 2023 постачальнику заблокували ПН, а у листопаді 2024 згідно рішення суду ця ПН була розблокована. У серпні 2024 ТОВ списало на витрати ПДВ за цією накладною, тому що сплило 365 к.д. з дати її складання – Дт 949 Кт 644. Як відобразити цю операцію в обліку в листопаді 2024?
Для описаної ситуації немає однозначного рішення, тому пропонуємо варіанти.
Варіант 1. Враховуючи те, що строки для відображення ПН у складі податкового кредиту зупиняються на час блокування ПН згідно з п. 198.6 ПКУ, робимо висновок, що 365 к.д. ще не спливли. Про це також пишуть і податківці див. нашу новину тут. Тому можна ідентифікувати операцію списання податкового кредиту як помилкову і виправити цю помилку методом «червоне сторно», оскільки вона була допущена у поточному 2024 році.
Дт 949 Кт 644 – червоне сторно, в періоді виявлення помилки;
Дт 644 Кт 641 – включити ПН в ПК*.
*У разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такої ПН – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому її складено, або будь-якого наступного звітного періоду в межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної (з урахуванням особливостей, визначених п. 80 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, та зупинення термінів відповідно до п. 102.9 ПКУ та п. 69.9 підрозд. 10 розд.XX ПКУ).
У разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому її зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати її складання (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 80 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, та зупинення термінів відповідно до п. 102.9 ПКУ та п. 69.9 підрозд. 10 розд.XX ПКУ).
Щодо вже визнаних витрат при списанні ПК за заблокованою ПН у серпні 2024, то ТОВ потрібно проаналізувати, чи вплине виправлення помилки на об’єкт оподаткування податком на прибуток та чи буде заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток.
Якщо у ТОВ виникне недоплата податку, то потрібно буде подати уточнюючу декларацію. Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток ми писали тут і тут. Звертаємо увагу, що це стосується платників податку на прибуток, що звітують щоквартально. Якщо ТОВ звітує за рік, то виправлення помилки буде вже враховано в періоді звітування, зокрема в декларації за 2024 р.
Варіант 2. Якщо ТОВ вирішить не користуватися податковим кредитом за цією ПН, то тоді воно повинно нарахувати ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ. Норми ПКУ не дозволяють ігнорувати будь-яку вхідну ПН і передбачають, що всі вхідні ПН мають бути відображені у складі податкового кредиту.
Далі, якщо ТОВ не визнає право на податковий кредит, використовується механізм донарахування ПДВ за п. 198.5 ПКУ, який сторнує ПК і зменшує ліміт реєстрації ПН, який збільшився при реєстрації розблокованої ПН.
В цьому випадку також доведеться виправляти операцію зі списання ПК. У серпні 2024 потрібно сторнувати списання ПК (Дт 949 Кт 644 методом сторно) і за необхідності подавати уточнюючу декларацію з податку на прибуток. З точки зору ПДВ буде відображений податковий кредит за розблокованою ПН та податкові зобов’язання, нараховані за п. 198.5 ПКУ.
Який варіант обрати, підприємство вирішує самостійно, аналізуючи економічну доцільність кожного рішення.