Резидент Дія. Сіті повертає засновнику додаткові вклади: що з оподаткуванням?

Під час перебування на загальній системі оподаткування ЮО - резидент Дія. Сіті отримав кошти від засновника як внесок до додаткового капіталу. Після переходу на особливі умови ЮО планує повернути кошти засновнику. Чи буде повернення коштів внесених як додатковий капітал об’єктом оподаткування для резидента Дія. Сіті на особливих умовах?

Закон України від 06.02.2018 №2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» не містить прямих норм, які регулюють внесення додаткових вкладів без збільшення статутного капіталу.

Проте ч. 6 ст. 11 Закону про ТОВ і ТДВ визначено, що статут ТОВ може містити інші відомості, що не суперечать закону. Тобто порядок внесення додаткових внесків має бути визначено статутом ТОВ.

Своєю чергою, НП(С)БО 25 до статті «додатковий капітал» включає суму дооцінки необоротних активів, вартість безоплатно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб необоротних активів та інші види додаткового капіталу (див. п. 2.18 НП(С)БО 25). Ця стаття без деталізації.

В Інструкції про застосування Плану рахунків визначено більш ширший перелік складових. Рахунок 42 «Додатковий капітал» має такі субрахунки:

  • 421 «Емісійний дохід»;
  • 422 «Інший вкладений капітал»;
  • 423 «Накопичені курсові різниці»;
  • 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»;
  • 425 «Інший додатковий капітал».

На субрахунку 422 «Інший вкладений капітал» обліковують інший вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу.

А ось ПКУ не містить визначення понять «додаткові внески», «додатковий капітал». Тому залишається лише оперуючи наявними понятійним апаратом, ідентифікувати операцію за суттю. І податківці визначили, що додаткові внески – це ніщо інше, як поворотна чи безповоротна фінансова допомога (ІПК від 12.11.2024 р. №5229/ІПК/99-00-04-03-03).

І дійсно, фінансова допомога, як і додатковий внесок, може бути надана на поворотній/безповоротній основі та не передбачає нарахування процентів (див. пп. 14.1.257 ПКУ ).

Своєю чергою, об'єктом оподаткування резидента Дія. Сіті – платника податку на особливих умовах є операції з виплати (надання) особі, яка не є резидентом Дія. Сіті – платником податку на особливих умовах, фінансової допомоги в сумі, визначеній за правилами, установленими пп. 135.2.1.7, 135.2.1.8, 135.2.1.8-1 ПКУ (див. пп. 141.9-1.2.6 ПКУ).

Відповідно до пп. 135.1.2.1.7 ПКУ, оподатковується фінансова допомога:

  • надана особі, яка не є резидентом Дія. Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо така фінансова допомога не підлягає поверненню;
  • надана пов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія. Сіті – платником податку на особливих умовах, незалежно від наявності умови про повернення;
  • надана непов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія. Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо фінансова допомога не була повернута протягом 12 календарних місяців починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому була видана сума фінансової допомоги, або якщо до закінчення зазначеного 12-місячного строку заборгованість за такою фінансовою допомогою була визнана безнадійною згідно з пп. 14.1.11 ПКУ або була припинена внаслідок прощення боргу.

Таким чином, враховуючи позицію податківців щодо визначення додаткових внесків як поворотної фінансової допомоги, повернена сума підлягає оподаткуванню за ставкою 9%, оскільки засновник є пов’язаною особою.

Звертаємо увагу, що в консультації наведена ІПК, надана іншому платнику, а вона носить індивідуальний характер. Тому резидент Дія. Сіті в даній ситуації може скористатися вже наявною ІПК або отримати для впевненості власну.