Погашення заборгованості за рахунок гарантії третьої особи: що в обліку?

Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, отримала кредит під гарантію депозиту третьої особи. Погашення заборгованості відбулось за рахунок депозиту третьої особи, яка виступала гарантом погашення заборгованості. Як відобразити ці операції в обліку?

Отримання кредиту відображається в бухобліку юрособи проведенням:

  • Дт 311 Кт 501 – довгостроковий кредит;
  • Дт 311 Кт 601 – короткостроковий кредит.

Якщо на дату чергового балансу до строку погашення довгострокового кредиту залишилося менше 12 календарних місяців, довгострокову заборгованість переводять до складу поточної:

  • Дт 501 Кт 611 – на суму кредиту.

Якщо погашення кредиту відбулося за рахунок гаранта (третьої особи), то юрособа стає винною гаранту, а не банку. Таким чином, потрібно відобразити заміну кредитора:

  • Дт 501, 611 чи 601 Кт 685 – на суму погашеної гарантом заборгованості.

Погашення такої заборгованості на банківський рахунок гаранту:

  • Дт 685 Кт 311 – на суму погашеної заборгованості.

Але якщо згідно договору з гарантом юрособа боржник не погашає заборгованість, сума такої заборгованості зараховується до складу доходу:

  • Дт 685 Кт 719 – на суму заборгованості.

На податковий облік ПДВ розглядувані операції не впливають, тому що відсутня операція постачання товарів, послуг.

На податковий облік податку на прибуток розглядувані операції також не вплинуть, окрім варіанту непогашення заборгованості і включення її до складу доходів. Адже в цьому випадку фінрезультат до оподаткування збільшується (Дт 719 Кт 791), отже, і об’єкт оподаткування податком на прибуток збільшується. Причому податкових різниць тут немає.