Коли нараховувати ПЗ за ст. 199 ПКУ: коли підписано акт або коли понесено витрати?

За підсумками 2022 року, в якому була оподатковувана і неоподатковувана діяльність, розраховано частку використання відповідно до ст. 199 ПКУ. В січні 2023 р. була тільки оподатковувана діяльність, вхідний ПДВ за січень не розподіляли. З лютого працівники направляються у відрядження за кордон для виконання робіт за договором (неоподатковувана діяльність), але акт виконаних робіт буде підписаний в квітні 2023 року. Чи треба розподіляти ПДВ в місяцях до підписання акту (лютий, березень)?

Відповідно до пп. 199.1 ПКУ, у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання, та скласти не пізніше останнього дня звітного періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) ПДВпід час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Слово «використовуються» означає, що обов’язок з нарахування ПЗ виникає вже на дату використання товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях, а не на дату здійснення таких операцій. Дата здійснення неоподатковуваної операції визначається за датою підписання акту виконаних робіт, яка настане у квітні 2023 року. Проте використання товарів/послуг, необоротних активів може відбуватися раніше – у лютому та у березні 2023 року.

Тож, якщо платник ПДВ точно знає, що певні товари/послуги, необоротні активи вже використані в неоподатковуваних операціях, потрібно нараховувати ПЗ за пп. 199.1 ПКУ на дату такого використання.

Наприклад, якщо працівники вже направлені за кордон і там виконують роботи, які належать до неоподатковуваної діяльності, то підприємство вже понесло витрати на таку діяльність. Починаючи з місяця, коли почалися такі роботи, потрібно нараховувати ПЗ з використанням частки, визначеної за підсумками 2022 року.

Відповідно до пп. 199.5 ПКУ, результати перерахунку сум податкових зобов’язань з ПДВ відображаються у податковій декларації за останній податковий період року, тобто в декларації за грудень 2022 року потрібно було визначити частку використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях у 2022 році, яка буде використовуватись у 2023 році (пп. 199.2 ПКУ). Потім, за підсумками 2023 року в декларації за грудень 2023 року потрібно буде визначити частку за 2023 рік і зробити перерахунок частки вже за 2023 рік.

В тих місяцях, в яких не було неоподатковуваних операцій і не було часткового використання придбаних товарів/послуг, необоротних активів в оподатковувних та неоподатковуваних операціях (зокрема, у січні 2023 року), нарахування ПЗ робити не потрібно. У лютому 2023 року починається наахування ПЗ з використанням частки, визначеної за підсумками 2022 року. У грудні 2023 року потрібно буде зробити загальний перерахунок частки з урахуванням обсягу операцій за весь 2023 рік і провести відповідні коригування.