В умовах кібератаки на державні Реєстри Міністерство юстиції України запровадило альтернативні механізми для забезпечення нотаріальних дій. Нижче наведено відповіді на найпоширеніші запитання.
Чи можливе подання заяви про прийняття спадщини, посвідчення заповіту чи довіреності?
Так, можливо.
Нотаріуси мають право заводити спадкові справи за зверненням громадян. Чинним законодавством (зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану») забезпечено вчинення нотаріальних дій без використання та внесення відомостей, зокрема до: Спадкового реєстру, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.
Реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, їх дублікати та про нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюються без використання Спадкового реєстру та Єдиного реєстру довіреностей. Після відновлення доступу до Реєстрів усі дані будуть внесені протягом 5 робочих днів після відновлення роботи Реєстрів.
Чи можливо укласти угоди купівлі-продажу нерухомості угоди зараз?
Ні.
Державна реєстрація нерухомості та бізнесу тимчасово призупинена через безпекові міркування.
Постановою КМУ №1445 строки адміністративних проваджень та публічних послуг, пов’язаних із Реєстрами, також тимчасово зупинені.
Оскільки нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості потребує від нотаріуса низки обов’язкових перевірок, зокрема та не виключно, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та подальше здійснення реєстраційних дій щодо переходу права власності від Продавця до Покупця, без Реєстрів укладання таких угод наразі не вбачається можливим.
Чи працюють державні нотаріальні контори?
Так. Працюють у звичайному режимі згідно з графіком роботи.
Нотаріуси, як державні, так і приватні, продовжують вчиняти нотаріальні дії, що не потребують реєстрації нерухомості чи бізнесу, внесення змін до відомостей Реєстрів та перевірки відомостей Реєстрів.
Можливі дії на сьогодні:
* посвідчення заповіту та довіреності;
* видача дублікатів нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса;
* засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них;
* засвідчення справжності підпису на документах, у тому числі засвідчення справжності підпису на згоді на виїзд дитини за кордон без *супроводу одного з батьків;
* засвідчення вірності перекладу документів з однієї мови на іншу.
Крім того, забезпечена можливість заведення нотаріусом спадкової справи за зверненням спадкоємця.
Чи є ризик втрати чи витоку даних, а саме що стосується інформації про право власності, корпоративні права та персональні дані?
Ні, приводу для занепокоєння немає.
Усі резервні копії даних збережені. Розпочату валідацію даних. Наразі неможливо ані отримати дані з реєстру, ані внести до нього зміни.
Вживаються заходи для відновлення роботи Реєстрів відповідно до узгодженого плану.
Першочергово будуть ключові реєстри: Єдиний реєстр довіренностей, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, Спадковий реєстр, потім Державний реєстр актів цивільного стану, Єдиний державний реєстр та Державний реєстр речових прав. Орієнтовний термін відновлення – близько двох тижнів.
Важливе:
Дотримуйтесь правил кібергігієни. Довіряйте тільки офіційним джерелам.
Звертайтеся до нотаріусів для консультацій з актуальних питань, адреси та телефони за посиланням.