Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України, у разі, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу. Тому, саме з податкової вимоги платник податків має можливість дізнатися про факт виникнення грошового зобов’язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Звертаємо увагу, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на теперішній час – 3 060 грн), податкова вимога не надсилається (не вручається). Якщо платник податків має суму боргу, яка не перевищує 3 060 гривень, такий платник податків не буде поінформований про свій податковий борг. Несплата наявних боргів та створення нових може призвести до збільшення загальної суми заборгованості понад 3 060 гривень, що вже передбачатиме застосування заходів примусового стягнення.
Фізичним особам особливо слід пам’ятати про те, що одним із джерел погашення боргів перед державою є особисте нерухоме та рухоме майно такої фізичної особи. Також до боржників – фізичних осіб, у тому числі тих, хто є власниками банківських карток, вживаються заходи щодо арешту рахунків. За несвоєчасні розрахунки з бюджетами, згідно з нормами Податкового кодексу України, передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату.
Детальніше про заборговану суму, вид податку та підстави виникнення податкового боргу платник податків має можливість дізнатись:
– скориставшись приватною частиною Електронного кабінету, яка розміщена на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/login, з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги»;
– звернутися до податківців Центрів обслуговування платників за місцем реєстрації.