Державна реєстрація шлюбу: нові можливості, поширені помилки та особливості для військових

Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Проте, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Порядок та терміни реєстрації шлюбу.

Для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява про державну реєстрацію шлюбу. Якщо жінка та/або чоловік не можуть через поважну причину особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу, така заява, справжність підпису (підписів) на якій засвідчено нотаріально, може бути подана їх представниками, що діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності, або надіслана засобами поштового зв’язку.

У разі якщо жінка та/або чоловік є іноземцем чи особою без громадянства, такими жінкою та/або чоловіком пред’являються документи, що підтверджують законність перебування на території України, та в разі наявності громадянства декількох країн також пред’являються відповідні паспортні документи.

Куди звернутися, щоб зареєструвати шлюб.

Заява про державну реєстрацію шлюбу подається до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за вибором жінки та чоловіка за умови, що державна реєстрація шлюбу буде проводитися у приміщенні відповідного органу.

Для державної реєстрації шлюбу, що буде проводитися не у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану, відповідна заява подається до органу державної реєстрації актів цивільного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці, де планується державна реєстрація шлюбу.

За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може проводитися:

• за місцем їх проживання,
• за місцем надання стаціонарної медичної допомоги;
• або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважної причини прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану, з урахуванням документа, який підтверджує таку поважну причину, що додається до заяви про державну реєстрацію шлюбу.

Державна реєстрація шлюбу в приміщенні закладу охорони здоров’я проводиться за наявності дозволу керівника відповідної установи.

У разі виявлення бажання зареєструвати шлюб з особою, яка відбуває покарання в установі виконання покарань або до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, така державна реєстрація проводиться за наявності письмового дозволу керівника відповідної установи / закладу у приміщенні установи виконання покарань або слідчого ізолятора.

Після заповнення такою особою тієї частини заяви, яка стосується його (її), начальник установи виконання покарань або слідчого ізолятора звіряє вказані в заяві відомості з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженої особи або особи, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, засвідчує справжність його (її) підпису відповідно до Закону України «Про нотаріат» та надсилає цю заяву особі, з якою ця особа бажає зареєструвати шлюб. Одночасно такій особі повідомляються найменування та адреса відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань або слідчого ізолятора, в якому може бути проведено державну реєстрацію шлюбу.

При погодженні на державну реєстрацію шлюбу із засудженою особою або особою, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, особа заповнює отриману заяву в тій частині, що стосується її, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань або слідчого ізолятора.

Якщо особа, яка погодилась на державну реєстрацію шлюбу із засудженою особою або особою, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не може через поважні причини особисто подати отриману заяву про державну реєстрацію шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань або слідчого ізолятора, заяву засудженої особи або особи, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, та заяву з відомостями про себе, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчено, особа надсилає поштою до цього відділу.

Державна реєстрація шлюбу проводиться після закінчення одного місяця від дня подання нареченими заяви про державну реєстрацію шлюбу, крім випадку укладення шлюбу на морському судні або судні внутрішнього плавання.

За наявності поважної причини та документа, який підтверджує її наявність, з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного строку, а у заяві про державну реєстрацію шлюбу посадовою особою органу державної реєстрації актів цивільного стану зазначається фактична дата реєстрації шлюбу.

У разі якщо документ, що підтверджує поважну причину, надано після подання заяви про державну реєстрацію шлюбу, державна реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного строку з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану на підставі спільної письмової заяви наречених у довільній формі та відповідного документа, які подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану нареченими особисто.

У разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, що підтверджується документально, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

З якого віку можна укладати шлюб.

Стаття 23 Сімейного кодексу України визначає, що право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Проте, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

У разі якщо жінка та/або чоловік не досягли шлюбного віку, посадовою особою органу державної реєстрації актів цивільного стану за вказаними у заяві про державну реєстрацію шлюбу реквізитами рішення суду про надання права на шлюб отримується примірник відповідного рішення суду у порядку, передбаченому абзацами п’ятим, сьомим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.

Перелік осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою.

Стаття 26 Сімейного кодексу визначає чіткий перелік осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою, а саме:

• особи, які є родичами прямої лінії споріднення (батьки і їх діти, дід, баба та їх внуки);

• рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати та сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька.

• двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.

• усиновлювач та усиновлена ним дитина (може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення);

• рідня дитина усиновлювача та усиновлена ним дитина, усиновлені діти між собою (за рішенням суду може бути надане право на шлюб).

Шлюб онлайн

Шлюб онлайн — це можливість одружитися без візиту до ДРАЦС. Уся процедура проходить у застосунку: від пропозиції руки та серця до отримання свідоцтва про шлюб.

У сервісі потрібно знайти розділ «Шлюб онлайн» та обрати «заява про шлюб». Хтось один має подати заяву і позначити в ній партнера. Останній повинен підтвердити подання такої заяви. Коли це відбудеться, надійде повідомлення. Ознайомтеся з ним і натисніть «продовжити». Далі потрібно підібрати дату та час церемонії. «Дія» сповістить, коли ДРАЦС підтвердить цю дату.

Скористатись послугою «Шлюб онлайн» можуть повнолітні громадяни України, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлений засобами Єдиного державного демографічного реєстру. Шлюб онлайн можливий, якщо наречені не перебувають у шлюбі на момент подачі заяви, відомості про розірвання їхнього попереднього шлюбу наявні у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Шлюб за добу

З 29 липня 2016 року Міністерство юстиції України запустило новий сервіс «Шлюб за добу». Обов’язкова фізична присутність обох наречених, реєстрація здійснюється за межами відділу ДРАЦС у скорочені строки.

Щоб скористатися послугою «Шлюб за добу» необхідно:

– звернутись до організатора державної реєстрації шлюбу;

– обрати дату та час для проведення державної реєстрації;

– укласти цивільно-правовий договір про надання послуги.

Контактні дані організаторів «шлюбу за добу» Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за посиланням.

Якщо наречені не можуть з’явитися для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день.

Якщо наречені не з’явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Якщо наречені не можуть з’явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься на інший день за їх письмовою заявою у довільній формі, яка може бути подана одним з наречених або надіслана поштою. У такому разі строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

Поширені помилки, які допускають наречені при подачі документів на реєстрацію шлюбу.

У разі якщо жінка та/або чоловік перебували у шлюбі, відомості про документ, що підтверджує припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть іншого з подружжя в попередньому шлюбі тощо), зазначаються в заяві про державну реєстрацію шлюбу.

Реєстрація шлюбу військовослужбовцями

У мобільному застосунку «Дія» запрацювала послуга «Шлюб онлайн». Нова послуга особливо актуальна для Захисників та Захисниць, які не мають можливості бути присутніми особисто, проте зможуть офіційно оформити свої стосунки на відстані, під час відеоконференції.

До того ж захисники й захисниці України тепер мають пріоритет у виборі дати та часу одруження через Дію.

Алгоритм дій:

Відкриваєте застосунок Армія+

Переходите до Сервісів;

Обираєте Шлюб онлайн.

Після цього вас скерує в Дію, де система покаже доступні дати з урахуванням пріоритету та забезпечить окремий запис на реєстрацію шлюбу онлайн. Далі заповніть заяву, оберіть, чи змінювати прізвище після одруження, укажіть, куди доставити свідоцтво про шлюб, та засвідчте все Дія.Підписом. Клік-клік — і заява полетить на перевірку в ДРАЦС.

Уже в день реєстрації шлюбу зайдіть за посиланням у Дії на онлайн-церемонію, де на вас чекатиме працівник Цифрового ДРАЦСу.

Процес одруження триває до 30 хвилин.

Усе, що від вас потрібно, — смартфон та інтернет.