Міністерство освіти і науки України, посилаючись на рішення уряду, 3 серпня повідомило педагогам про необхідність повернути 6500 грн бюджетних коштів, виплачених їм навесні 2022 року в межах програми “єПідтримка”.
Нагадаємо, йдеться про виплату 6500 грн через «Дію» людям, які втратили роботу/дохід, крім працівників бюджетної сфери, ФОПам внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.
Працівники бюджетних установ, якими є переважна більшість освітян, не підпадали під цю категорію, адже вони не втрачали роботу і продовжували отримувати заробітну плату з бюджету. Попри це деякі з них подали заявку на виплату 6500 грн через програму «єПідтримка».
Прес-служба МОН повідомляє також, що зараз урядом ініційовано повернення неправомірно отриманих коштів працівниками бюджетних установ, зокрема і зі сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Тому МОН надіслало інформаційні листи керівникам закладів освіти про необхідність повернення коштів співробітниками.
Згідно з інформацією Мінекономіки, станом на 29.06.2023 р. кошти не повернули 3247 працівників бюджетних установ сфери науки і освіти.
Законом України 2126 від 15.03.2022 р. (набрав чинності 20.03.2022 р.) передбачено, що працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання (перебування), гарантується, зокрема, виплата середнього заробітку.
І лише 25.04.2022 р. вийшов Лист МОН №1/4444-22 “Про оплату праці працівників закладів освіти” з посиланням на цю норму й висновком:
«Саме з цієї причини працівники закладів та установ освіти, як працівники бюджетних установ, не мали права на отримання державної допомоги в рамках програми “єПідтримка”, оскільки повинні отримувати заробітну плату безпосередньо у закладі освіти».
Але як чиновники допустили, що виплати пішли людям, які не відповідали критеріям надання допомоги?
Застосунок «Дія», через який подавалися заявки на виплати, працівникам, робота яких фінансується з бюджету, не дозволяв їх навіть сформувати!
Історія з неправомірністю виплат у межах програми «єПідтримка» тягнеться вже рік.
Вперше про те, що за результатами проведення перевірок заявок було виявлено 25 тисяч 524 особи, які є працівниками бюджетних установ та не мали права на отримання допомоги на суму майже 166 млн грн, міністр фінансів України заявив 07.08.2022 р.
Це свідчить про неквапливість держави щодо контролю за виплатами.