Чи підлягають обліку в контролюючих органах договори про спільну діяльність між: ЮО та ФОП; ЮО та ФО, яка не є підприємцем; ФОП?

Відповідно до п. 64.6 ПКУ на обліку у контролюючих органах повинні перебувати, зокрема, договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені ПКУ.

У контролюючих органах не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені ПКУ.

Кожен учасник таких договорів перебуває на обліку у контролюючих органах та виконує обов’язки платника податків самостійно. Взяття на облік договору про спільну діяльність здійснюється шляхом додаткового взяття на облік як платника податків уповноваженої особи. Згідно з абзацом четвертим п. 3.6 розд. ІІІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588) на обліку в контролюючих органах перебувають договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, за якими уповноважені особи під час виконання договорів згідно з п.п. 4 п. 180.1 ст. 180, п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212, п.п. 252.1.3 п. 252.1 ст. 252 розд. IX ПКУ є платниками відповідно податку на додану вартість (далі – ПДВ), акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до п.п. 14.1.139, п. 180.1, п.п. 212.1.15 та п.п. 251.1.3 ПКУ для цілей оподаткування: платником ПДВ є, зокрема:

– будь-яка особа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник ПДВ у порядку, визначеному ст. 183 ПКУ,

– особа, яка веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи; платником акцизного податку є, зокрема, особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий; платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є, зокрема, уповноважена особа – один із учасників договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, на якого покладено обов’язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності, за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл.

При цьому для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.

Абзацом 9 п. 3.6 розд. ІІІ Порядку № 1588, встановлено, що підставою для взяття на облік договору про спільну діяльність є прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію уповноваженої особи під час виконання договору платником ПДВ та/або платником акцизного податку та/або про облік такої особи платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та отримання документів, визначених п. 4.6 розд. IV Порядку № 1588.

Згідно з п. 4.6 розд. IV Порядку № 1588, для взяття на облік договору про спільну діяльність уповноважена особа подає до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ або заявою про реєстрацію платника акцизного податку – заяву (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів) за формою № 1-ОПП та копію договору (контракту) про спільну діяльність.

Таким чином, договори про спільну діяльність між юридичними особами та/або фізичними особами – підприємцями обліковуються в контролюючих органах за умови, що на такі договори поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені положеннями ПКУ і уповноважена особа за такими договорами зареєстрована платником.