Інколи трапляються випадки, коли спадщина стає для потенційного спадкоємця непотрібним тягарем. Чи можна у такому випадку відмовитися від її прийняття? Чи є можливість прийняти у спадок лише частину спадкового майна? Як бути, якщо спадкоємець подав заяву про прийняття спадщини, а потім передумав?
Про порядок та правові наслідки відмови від прийняття спадщинирозповідає заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській областіОлена Іпатенко.
Право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття. Таким чином, законодавством України передбачено можливість відмовитися від прийняття спадщини.
Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленогодля її прийняття, і може відкликати відмову від прийняття спадщини протягом вказаного строку.
Статтею 1270Цивільного кодексу України(далі – ЦК України)визначено наступністроки для прийняття спадщини:
- загальний строк прийняття спадщини –шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини;
- якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється утри місяціз моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття(якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжуєтьсядо трьох місяців.
Листом Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-13«Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»визначено, щовідповідно до статті 1273ЦКУкраїниспадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України.
Після закінчення цього строку частка у спадщині не може бути збільшена з тих підстав, що хто-небудь зі спадкоємців відмовляється від спадщини на користь інших спадкоємців. У таких випадках особа, яка прийняла спадщину, має право розпорядитись усім або частиною майна, отриманого в порядку спадкування, шляхом відчуження її іншому спадкоємцеві за договором купівлі-продажу, дарування, міни тощо.
Визначення додаткового строку для подання заяви про відмову від спадщини чинним законодавством України не передбачено.
!Пунктом 3постанови Кабінету Міністрів України№164 від 28.02.2022«Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»(зі змінами)установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини абовідмови від її прийняттязупиняється на час дії воєнного стану, алене більше ніж на чотири місяці.
Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною, адже чинним законодавством не допускається прийняття спадщини з будь-якими умовами чи із застереженнями.
Причомуспадкоємець за заповітоммає право відмовитися від прийняття спадщинина користь іншого спадкоємця за заповітом.Якщо заповідач підпризначив спадкоємця, особа, на ім’я якої складено заповіт, може відмовитись від прийняття спадщини лише на користь особи, яка є підпризначеним спадкоємцем.
Спадкоємець за закономмає право відмовитися від прийняття спадщинина користь будь-кого із спадкоємців за закономнезалежно від черги, у тому числі внуків, правнуків, племінників та інших.
Відмова від прийняття спадщини може мати місце щодо всього спадкового майна.Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитись.Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
Законодавством передбачено особливості відмови від прийняття спадщини для деяких категорій осіб:
- фізична особа,цивільна дієздатність якої обмежена, може відмовитися від прийняття спадщини за згодою піклувальника і органу опіки та піклування;
- неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти роківможе відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування;
- батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належноїмалолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.
Заява про відмову від прийняття спадщини.
Спадкоємець, який хоче відмовитися від прийняття спадщини, має податизаяву про відмову від прийняття спадщининотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
!В Україні дієРеєстр нотаріусів, які працюють під час війни, де можна перевірити, чи працює наразі той чи інший нотаріус, тим самим заощадивши собі час на його пошук.
Враховуючи положення пункту 3 глави 10 розділу IIПорядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 (зі змінами),заява про відмову від прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто нотаріусу у письмовій формі.
!Заява про відмову від прийняття спадщини, складена від імені спадкоємця його представником, що діє на підставі довіреності, не приймається.
Якщо спадкоємець особисто прибув до нотаріуса, нотаріальне засвідчення справжності його підпису на таких заявах не вимагається. У цьому випадку нотаріус встановлює особу заявника, про що на заяві робиться відповідна службова відмітка, яка скріплюється підписом нотаріуса.
Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прибути до нотаріуса.
Приймаючи від спадкоємців заяву про відмову від прийняття спадщини, нотаріус зобов’язаний роз’яснити спадкоємцям їх право на відкликання такої заяви протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, а також правові наслідки такої відмови.
Правові наслідки відмови від прийняття спадщини:
- якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну, крім випадків, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця;
- якщо на спадкоємця за заповітом, який відмовився від прийняття спадщини, було покладено заповідальний відказ, обов’язок за заповідальним відказом переходить до інших спадкоємців за заповітом, які прийняли спадщину, і розподіляється між ними порівну.Відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом;
- у разі відмови від прийняття спадщини усіма спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування отримують спадкоємці за законом почергово;
- якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну, крім випадків, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця.