Кабінетом Міністрів України 8 жовтня 2024 року було прийнято протокольне рішення про проведення аудиту підприємств, критично важливих для економіки та життєдіяльності населення в особливий період та про призупинення видачі наказів про надання статусу критично важливого підприємства щонайменше до 15 листопада цього року.
За інформацією Департаменту комунікацій Секретаріату КМУ, потреба у зазначених заходах була викликана аномальним зростанням кількості критично важливих підприємств та кількості заброньованих працівників саме за останні місяці.
Аби адресувати ситуацію із продовженням бронювання, отриманого раніше, наступним протокольним рішенням Уряду від 25 жовтня 2024 року було передбачено, що військовозобов’язані, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно подовжити термін бронювання на аналогічний термін. Принагідно зазначимо, що станом на 4 листопада 2024 року, за інформацією компаній-членів Асоціації, все ще існують перепони для продовження бронювання через портал Дія.
Європейська Бізнес Асоціація вдячна Уряду за докладені зусилля у посиленні обороноздатності держави та вітають рішення, спрямовані на забезпечення належного застосування чинних правил бронювання. При цьому Асоціація закликає утримуватись від кроків, які здатні зашкодити сумлінному бізнесу продовжувати забезпечувати функціонування економіки.
Бізнес, зокрема компанії-члени Асоціації, припускають, що ті критерії бронювання, які передбачають прийняття рішень на підставі суб’єктивних оцінок органів влади, могли створювати простір для зловживань.
Водночас критерії бронювання, які базуються на об’єктивних показниках (розмір сплачених податків, обсяги експорту, розмір заробітної плати тощо) довели свою дієвість та резистентність до зловживань. Як наслідок, об’єктивні критерії, передбачені чинним порядком бронювання військовозобов’язаних, дозволили сумлінному бізнесу бронювати критичних спеціалістів задля забезпечення функціонування підприємств на належному рівні, створення доданої вартості, сплати податків, надходження експортної виручки та забезпечення робочих місць.
Враховуючи вищевикладене, Європейська Бізнес Асоціація звертається до Уряду та Керівника Офісу Президента України із проханням долучитися (особисто або шляхом делегування уповноваженого представника) до зустрічі з представниками Асоціації та усіма стейкхолдерами процесу задля обговорення поточного стану та/або результатів аудиту про надання суб’єктам господарювання статусу критично важливих.