Виплата аліментів в Україні є одним із важливих аспектів соціального захисту громадян, зокрема дітей та інших осіб. Невчасна сплата аліментів може мати серйозні правові наслідки, включно з адміністративною та навіть кримінальною відповідальністю. Дізнайтеся, які заходи примусу застосовуються до неплатників і як це впливає на погашення боргів.
Аліменти – це кошти, які один з батьків або інша особа повинна сплачувати на утримання своєї дитини або іншої особи, яка має право на аліменти.
Навіть якщо ваша фінансова ситуація стала складною, пам’ятайте, що життя не можна поставити на паузу: діти потребують фінансової підтримки для забезпечення свого розвитку та підтримки здоров’я.
Несвоєчасна сплата аліментів може мати серйозні правові наслідки. Якщо аліменти не сплачуються за виконавчим документом, виконавець нараховує боржнику заборгованість.
Навіть якщо боржник не працює та перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітний і отримує допомогу через безробіття, то з такої соціальної допомоги виконавцем стягуються присуджені аліменти.
Якщо виникає заборгованість у сплаті аліментів у розмірі, який перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за розташуванням органу державної виконавчої служби.
Виконання стягнення у формі суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Суспільно корисні роботи призначаються судом на термін від 120 до 360 годин і виконуються не більше 8 годин.
Таким чином, виконання правопорушниками оплачуваних суспільно корисних робіт є ефективним заходом примусу, оскільки зароблені ними кошти спрямовуються на погашення заборгованості аліментів.
Крім того, за несплату аліментів також передбачено такі тимчасові обмеження боржника:
– внесення неплатника до Єдиного реєстру боржників;
– обмеження у праві виїзду за межі України;
– накладення арешту на карткові рахунки;
– позбавлення права керування автомобілем;
– позбавлення права користуватись зброєю та полювати.
Також, передбачена Кримінальна відповідальність за статтею 164 КК України, яка настає за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, які перебувають на їх утриманні – карається на термін від вісімдесяти до ста двадцяти годин або пробаційним наглядом на термін до двох років, або обмеженням волі на той самий термін.
Зверніть увагу, що під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості зі сплати таких коштів у розмірі, які сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
Попри складну ситуацію, яка склалась у Запорізькій області, територіальні відділи ДВС Запорізької області та відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) продовжують наполегливо працювати задля стягнення заборгованості аліментів за виконавчими документами.
Державні виконавці Запорізької області застосовують до неплатників дієві заходи примусового виконання рішень, в результаті яких протягом дев’яти місяців 2024 року понад 8 тисяч 700 дітей отримали аліменти на суму понад 247 млн грн.
Наприклад, завдяки діям державного Центрального відділу державної виконавчої служби в Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було стягнуто заборгованість у розмірі понад 222 тис. грн. Крім того, державним виконавцем було стягнуто з боржника більше ніж 22 тис. грн виконавчого збору на користь держави.
А завдяки діям державного виконавця Лівобережного відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) боржник повністю сплатив заборгованість у розмірі понад 177 тис. грн.
Слід зазначити, що ця категорія виконавчих документів залишатиметься й надалі пріоритетним напрямком роботи органів ДВС Запорізької області.
Вчасно сплачуйте аліменти та бережіть себе!