Відповідно до вимог п. 64.5 та ст. 133 ПКУ нерезиденти зобов’язані стати на облік у контролюючих органах, якщо вони:
– здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва;
– придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні;
– відкривають рахунки в банках України;
– набувають право власності на інвестиційний актив, визначений абзацами третім – шостим пп. “е” пп. 141.4.1 ПКУ, в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні.
Пунктом 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що нерезиденти (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та/або які належно акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, і станом на 1 січня 2021року не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов’язані протягом трьох місяців подати до контролюючих органів документи для взяття їх на облік у порядку, встановленому п. 64.5 ПКУ.
Тобто з 1 квітня 2021 року платником податку на прибуток визначається безпосередньо нерезидент, який здійснює діяльність через постійне представництво (до 1 січня 2021 року – платником податку на прибуток визначалось постійне представництво).
Нерезиденти також зобов’язані були стати на облік у контролюючих органах (без реєстрації платником податку на прибуток), якщо вони:
– здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи;
– придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні;
– відкривають рахунки в банках України.
Необхідно зазначити, що відокремлені підрозділи нерезидентів, у тому числі постійні представництва, які акредитовані (зареєстровані, легалізовані) в Україні, продовжують обліковуватись як платники відповідних податків (новостворені відокремлені підрозділи підлягають реєстрації платниками відповідних податків) за номером ЄДРПОУ.
Станом на 01.12.2022 р. на обліку з числа нерезидентів, які здійснюють діяльність на території України через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та які підпадали під дію п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, на обліку в контролюючих органах перебувають:
♦ 395 нерезидентів, які здійснюють діяльність через постійні представництва;
♦ 161 нерезидент, який здійснює діяльність через відокремлені підрозділи, що не є постійним представництвом.
Кількість нерезидентів, якими недотримано вимоги п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, становить відповідно близько 82 % та 86 %.
Отже, звертаємо увагу на необхідності дотримання нерезидентами норм п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ в частині подання документів до податкових органів для взяття їх на облік, у тому числі платниками податку на прибуток.
Питання взяття на облік нерезидентів, реєстрації платниками податку на прибуток, а також сплати ними податку на прибуток більш детально висвітлені в інформаційних листах ДПС№19та№20.