Відображення заборгованості за послуги зберігання: виправлення помилок минулих періодів
Підприємство (зберігач) зберігало паливо Держрезерву у 2018-2022 роках. Держрезерв мав відшкодувати витрати на зберігання, але не зробив цього. Зберігач не відображав цю заборгованість в обліку. У 2025 році зберігач звернувся до суду. Чи потрібно відобразити борг Держрезерву в обліку, в який період та якими проведеннями?
Так, зберігачу потрібно відобразити в бухобліку заборгованість Держрезерву за надані послуги зберігання. Оскільки дохід від надання послуг та відповідна дебіторська заборгованість не були своєчасно відображені в обліку протягом 2018-2022 років, це вважається помилкою минулих періодів. Виправлення таких помилок здійснюється відповідно до НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».
Помилки минулих років, що впливають на фінансовий результат, виправляються шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок звітного року (в даному випадку – на початок 2025 року). Це означає, що дохід за минулі періоди (2018-2022 рр.) має бути визнаний шляхом коригування нерозподіленого прибутку, а не через доходи поточного періоду.
Бухгалтерські проведення для виправлення помилки та відображення заборгованості будуть такими (на підставі бухгалтерської довідки).
Відображення дебіторської заборгованості Держрезерву за надані послуги зберігання за минулі періоди (2018-2022 рр.) та коригування нерозподіленого прибутку:
- Дт 36 (або Дт 377) Кт 44 - на суму заборгованості за кожен рік окремо або загальною сумою з відповідним розшифруванням у бухгалтерській довідці.
Дохід від надання послуг зберігання визнається виходячи зі ступеня завершеності операції на дату балансу, якщо результат операції може бути достовірно оцінений (пп. 10 НП(С)БО 15). Оскільки умови договору передбачали відшкодування витрат, і підприємство має підстави очікувати надходження економічних вигід (через суд), така заборгованість повинна бути визнана активом.
Виправлення помилки оформлюється бухгалтерською довідкою, в якій зазначається зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків. Також підприємству слід розкрити інформацію про виправлення помилок у примітках до фінансової звітності.
Якщо підприємство є платником податку на прибуток, і зазначена помилка вплинула на визначення оподатковуваного прибутку, то потрібно буде подавати уточнюючі податкові декларації за відповідні періоди та уточнену фінансову звітність, яка є додатком до декларацій.