Пенсійний фонд України 24 квітня здійснив перше фінансування заяви-розрахунку на оплату лікарняного листа застрахованій особі, яка працює за сумісництвом.
Заяву-розрахунок подало комунальне некомерційне підприємство, яке здійснює діяльність у сфері лікарняних закладів у Житомирській області. Розрахунок містить інформацію про необхідність фінансування роботодавцю оплати за чотири дні втрати тимчасової працездатності працівнику по догляду за хворою малолітньою дитиною (з 04.04.2025 по 07.04.2025). Працівниця, якій було сформовано листок непрацездатності, є внутрішнім сумісником – працює метрологом та інженером з охорони праці.
Після проведеного Пенсійним фондом України фінансування зазначеної заяви-розрахунку роботодавець зобов’язаний найближчим часом перерахувати застрахованій особі 1090 грн страхових коштів (599 грн – за основним місцем роботи та 491 грн – за внутрішнім сумісництвом).
Варто зазначити, що у випадку внутрішнього сумісництва працівника роботодавець має можливість сформувати або одну заяву-розрахунок з відображенням тимчасової непрацездатності працівника (за основною посадою та сумісницькою) або сформувати дві окремі заяви-розрахунки. При зовнішньому сумісництві кожен з роботодавців формує власну заяву-розрахунок.
Нагадаємо, що 4 квітня 2025 року набули чинності зміни, ухвалені Законом України від 18 грудня 2024 року № 4158-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування».
Змінами передбачено надання застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах як за основним місцем роботи (діяльності), так і за місцем роботи за сумісництвом (абзац другий частини першої статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
Зазначена норма застосовується до страхових випадків, які настали починаючи з 4 квітня 2025 року.
Важливо!
Змінами не передбачено обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом застрахованих осіб, за якими вони мають право отримати страхові виплати.
Якщо тимчасова непрацездатність настала внаслідок нещасного випадку, то в разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншим страхувальником за іншими місцями роботи, ніж те, на якому стався нещасний випадок, таким страхувальником за рахунок власних коштів оплачуються перші 5 днів тимчасової непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої зарплати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу потерпілого. З 6-го дня тимчасової непрацездатності фінансування лікарняних здійснюється Пенсійним фондом України.