Минулого тижня Держлікслужба представила результати перевірок за перший квартал 2025 року.
Серед виявлених порушень — відсутність укомплектованого штату аптечного закладу працівниками, які мають фармацевтичну освіту та кваліфікацію. Оскільки лікарські засоби мають відпускатися через аптечні заклади лише фахівцем, що має фармацевтичну освіту, такі порушення становлять ризик для безпеки пацієнтів.
Крім цього, аптечні заклади зобов’язані вносити в ЕСОЗ інформацію щодо відпущених лікарських засобів за електронними рецептами. Відповідно, Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко доручив Державній службі з лікарських засобів і контролю за наркотиками провести системний аналіз аптечних закладів щодо забезпеченості кваліфікованими фармацевтичними працівниками та надати пропозиції щодо ефективного запуску і функціонування реєстру фармацевтів.
«Минулого тижня я доручив Держлікслужбі проаналізувати ситуацію з кадровим забезпеченням аптек і підготувати пропозиції для запуску реєстру фармацевтів. Сьогодні ми обговорюємо перші результати. Дані з електронної системи охорони здоров’я дозволяють визначити, хто саме працює в аптеках і чи відповідає працівник фаховим вимогам. Це відкриває можливість для Держлікслужби розпочати цільові перевірки в тих закладах, де є сумніви щодо наявності кваліфікованих працівників. Це важливий крок до підвищення якості фармацевтичної послуги та безпеки пацієнта. Пацієнт має бути впевнений, що під час отримання чи купівлі лікарського засобу з ним працює кваліфікований фахівець, а послуга — відповідає стандартам якості», — наголосив Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
На виконання доручення фахівці МОЗ та Держлікслужби презентували алгоритм подальших дій. Зокрема, зважаючи на те, що відповідно до ліцензійних вимог аптеки зобов’язані реєструватися в ЕСОЗ, в системі зафіксовано широкий спектр даних про їх діяльність. Ці дані дозволяють сформувати перелік аптечних закладів, де відсутній працівник із підтвердженою фармацевтичною освітою. Такі заклади підлягатимуть перевірці з боку Держлікслужби на предмет дотримання ліцензійних умов.
Єдина електронна система охорони здоров’я дозволяє ідентифікувати працівників аптек за посадами, освітою, досвідом та іншими критеріями. Це дає змогу створити прозору модель забезпечення аптечної мережі фахівцями, а надалі — інтегрувати ці дані до майбутнього реєстру людських ресурсів у системі охорони здоров’я, в якому будуть і дані про зареєстрованих фармацевтичних працівників.
Вимоги щодо забезпечення роботи аптечних закладів з ЕСОЗ та внесення необхідної інформації відображені в Ліцензійних умовах та діють з 2022 року
Це питання набуває ще більшого значення в контексті запланованих змін у програмі «Доступні ліки». З липня 2025 року всі аптеки в Україні будуть зобов’язані приєднатися до програми. Це дозволить пацієнтам отримувати препарати безоплатно або з доплатою в будь-якій аптеці. Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях.
Нещодавно Уряд ухвалив рішення про розширення програми реімбурсації «Доступні ліки». Вже з серпня 2025 року до неї приєднаються нові препарати для лікування серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань.
З жовтня 2025 року до програми також буде включено ліки, які застосовуються для гормональної терапії у пацієнтів з раком молочної залози.
На сьогодні до переліку «Доступних ліків» входить понад 600 лікарських засобів та медичних виробів.