Зарплати українців зростають на тлі дефіциту робітників

Народний депутат Ніна Южаніна коментує опублікований НБУ оновлений Інфляційний звіт з макроекономічним прогнозом на 2025-2027 роки. Нардеп звертає увагу на наступні положення цього прогнозу.

Про очікувані ключові економічні події в країні:

1. Інфляція зростатиме й досягне піка в II кварталі, а з середини року почне знижуватися.

Наприкінці 2025 року вона сповільниться до 8,4% р/р, а за підсумками 2026 року – повернеться до цілі НБУ 5%.

Цьому сприятимуть заходи процентної політики НБУ, стійкість валютного ринку, новий врожай, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск.

2. Економіка й надалі зростатиме.

Реальний ВВП цього року збільшиться на 3,6%, а в наступні два роки – близько 4% на рік.

Його зростання підтримуватимуть пожвавлення інвестицій (зокрема у відбудову енергетичних та виробничих потужностей) та внутрішній попит, м’яка фіскальна політика та нарощування виробництва через збільшення врожаїв.

Водночас диспропорції на ринку праці та обмеженість інвестицій у виробничий капітал будуть стримувати зростання ВВП.

3. Зайнятість та заробітні плати й надалі зростатимуть на тлі дефіциту робітників та пожвавлення економіки.

За даними ДССУ, у 2024 році реальні зарплати перевищили рівень до повномасштабного вторгнення в більшості секторів економіки.

Очікується, що вони зростатимуть й надалі, проте нижчими темпами.

При цьому зазначу, що згідно з дослідженням OLX Робота з 2021 року у гривнях зарплата зросла на 13%, а в доларах зменшилась на 25%, а середній розмір заробітної плати в Україні значно нижчий, ніж серед наших найближчих сусідів з ЄС.

Офіційне безробіття зменшиться до близько 10–11% у 2025-2027 роках, однак залишатиметься вищим, ніж до повномасштабного вторгнення через кваліфікаційні та регіональні диспропорції на ринку праці.

4. Підтримка міжнародних партнерів разом із залученнями на внутрішньому борговому ринку дасть змогу покрити дефіцит бюджету без “друку грошей”.

Очікується, що Україна у 2025 році отримає 38,4 млрд дол. США зовнішньої підтримки.

Ризик недоотримання очікуваного фінансування є невисоким.

Ба більше, обсяги міжнародної допомоги можуть бути збільшені або наближені в часі.

5. Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущеннях про збереження достатніх обсягів міжнародної підтримки та поступової нормалізації умов функціонування економіки, що, зокрема, сприятиме частковому поверненню вимушених мігрантів і зростанню інвестицій.