Чи подавати ФОПу ЄСВ-додаток до декларації, якщо внесок протягом року не сплачувався?

Чи заповнюють та подають Додаток 1 та Додаток ЄСВ 1 по єдиному внеску у складі податкових декларацій за 2023 – 2024 роки платники, які скористалися правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ?

Відповідно до п. 919 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 20 місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.

При цьому положення абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.

При цьому такими особами розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Враховуючи зазначене, такі платники мають право не подавати розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 919 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Проте до платників ЄСВ, зазначених вище, які обчислять і нарахують ЄСВ та подадуть до контролюючого органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого ЄСВ, та при цьому не сплатять самостійно визначені зобов’язання, з 01.08.2023 р. контролюючим органом будуть застосовуватись заходи впливу та стягнення визначені ч. 11 ст. 25 Закону № 2464.