Державна служба зайнятості надає безоплатні ваучери на навчання. Дізнайтеся, як отримати нову професію або підвищити кваліфікацію і змінити своє життя.
З початком повномасштабної війни тисячі українців втратили орієнтири у професійному та кар’єрному розвитку. Значно важчою виявилася ситуація для вимушено переміщених осіб, людей віком 45+, колишніх військовослужбовців.
Державна служба зайнятості розширила можливості програми безоплатного навчання та надає ваучери на суму до 30 280 гривень. Завдяки їй люди мають можливість підвищити кваліфікацію або пройти перепідготовку і знову будувати власне життя, часто — з нуля. Програма пропонує опанувати одну зі 155 професій та спеціальностей.
Від початку 2024 року такою можливістю скористалися вже 20 тисяч українців, з яких понад 14 тисяч — люди віком 45+, понад 4 тисячі — ВПО.
Для кого програма? Для тих, хто втратив можливість працювати у своїй сфері через повномасштабне вторгнення, але не хоче «законсервувати» себе до Перемоги.
А також для тих, хто хоче розвиватися, втілювати мрію і піклуватися про власний заробіток.
Що дає ваучер та які умови участі в програмі
Ваучер на навчання дає право підвищити кваліфікацію чи пройти перепідготовку в більшості закладів освіти з ліцензією Міністерства освіти та науки України. Їх перелік кожні 3 місяці публікується на сайті відомства.
Найпопулярніші професії/спеціальності, які цьогоріч українці обирали за ваучерами, — медсестринство, психологія, кухар, водій та дошкільна освіта. А от спеціальності «Економіка» та «Менеджмент» за програмою перенавчання можуть отримати тільки учасники та учасниці бойових дій.
75% із тих, хто отримав ваучери у 2024 році, — жінки. Багато з них опанували, наприклад, професію кондитера, щоб відкрити власну справу.
Хто може отримати ваучер
Право скористатися ваучером мають такі категорії українців:
• особи віком 45+ з офіційним трудовим стажем щонайменше 15 років;
• учасники та учасниці бойових дій, за умови звернення не пізніше 3 років з дати демобілізації;
• особи з інвалідністю та статусом «ВПО»;
• звільнені з військової служби за станом здоров’я або через скорочення штату;
• колишні військовополонені;
• українці, які дістали поранення або каліцтва під час воєнного стану в Україні.
Водночас є винятки. Зокрема, ваучер не можуть отримати ті, хто перебуває на обліку у службі зайнятості або протягом останніх трьох років уже пройшов перепідготовку за кошти Фонду державного соціального страхування. Недоступна програма і тим, хто має тільки шкільну освіту.
Ваучер допоможе отримати нову професію. Це стане в пригоді, зокрема, ВПО, бо якщо людина, наприклад, жила і працювала на Донеччині у видобувній чи металургійній галузі, то проживаючи у Львові або Ужгороді, може не знайти роботу за фахом.
Також із цим документом можна підвищити кваліфікацію. Якщо людина має ступінь бакалавра, може продовжити навчання і здобути ступінь магістра, а якщо має ступінь магістра або спеціаліста може пройти навчання за іншою спеціальністю.
Як подати заявку
Подати заявку можна онлайн. Потрібно заповнити форму, розповісти про себе, наявну та бажану освіту, категорію та регіон навчання тощо. Потім вона буде опрацьована та експерт служби зайнятості зв’яжеться з Вами та розповість про подальші дії.
Також заповнити заяву можна особисто у найближчому центрі зайнятості.
Микола, опанував професію сапера у 58 років: «Треба рухатися вперед»
Микола, 58-річний житель Харкова, випадково натрапив на інформацію про програму в інтернеті. На той час чоловік працював в охороні, вся зарплата йшла на відновлення зруйнованого війною будинку. Тож він вирішив скористатися можливістю і навіть взяв відпустку на час навчання.
«Дали відпустку на два місяці, а навчання тривало 2,5. Коли пішов продовжувати, сказали обирати, тому вирішив звільнятися», — поділився Микола.
Він отримав ваучер на навчання за професією сапера у грудні 2023 року. Обрав цю професію, оскільки раніше вже мав відповідний досвід і хотів поновити знання. Навчався на Харківщині. У групі Миколи було близько 18 людей, з яких ще 10 навчалися за ваучерами.
Вже у квітні 2024 року по завершенню навчання чоловік влаштувався у благодійний фонд і наразі займається гуманітарним розмінуванням деокупованих територій. Микола зізнається, що практично вирішальним для нього була безоплатність освіти, адже зайвих коштів не мав. Тепер він має можливість заробляти більше.
Усім, хто досі сумнівається, чи варто йти на навчання, Микола радить відкинути вагання: «Вода, яка стоїть на місці, застоюється. Треба рухатися вперед».
Тетяна, виїхала з окупації і відновлює свій бізнес у Києві
Тетяна приїхала до Києва із тимчасово окупованої Нової Каховки на Херсонщині. До повномасштабної війни мала власну справу — салон штор. Коли місто захопили російські військові, змогла виїхати.
Сьогодні Тетяна з теплом і вдячністю згадує співробітницю Новокаховської філії Херсонського обласного центру зайнятості, яка розповіла їй про програму перенавчання і багато допомагала. Незабаром жінка здобула професію швачки в Одеському центрі професійно-технічної освіти.
«Ми навчалися онлайн, бо проживали на заході України. Уроки проходили на великих екрана. Ми закупили обладнання і на ньому шили», — згадує Тетяна. Найціннішою у всьому процесі вона називає підтримку, яку отримала з боку центру зайнятості та всіх, хто трапився на шляху у той період.
Сьогодні жінка відновлює свій бізнес у Києві і знову шиє штори. Має одного найманого працівника. Оскільки влаштувала на роботу людину з інвалідністю, то змогла скористатися ще однією із програм фінансової підтримки для роботодавців. Завдяки цьому закупила швейні машини та спеціальні інструменти для виробництва.