Спір з податковою через комп’ютерну програму: кейс IT-компанії.
Столична податкова провела перевірку і відмовила ІТ-компанії у врахуванні витрат з податку на прибуток більш ніж 15,5 млн. грн. За результатами перевірки скаржник отримав також штраф у 315 тис. грн.
Податківці відмовились врахувати витрати на створення програмного забезпечення та на придбання інших послуг у ФОПів.
Податківці зазначали, що ІТ-компанія не отримала свідоцтво про авторські права на програмне забезпечення, а також продала програмне забезпечення. Відтак, на їх думку, компанія не могла більше продовжувати відносити вартість такого програмного забезпечення до витрат. Що ж до інших послуг ФОПів, податківці зауважували, що компанія не надала документів, аби підтвердити співпрацю з цими контрагентами.
Взявши скаргу в роботу, Рада бізнес-омбудсмена письмово звернулась до Державної податкової служби України (ДПС України) та підтримала позицію скаржника.
Рада звернула увагу на те, що IT-компанія правомірно продовжувала відносити вартість програмного забезпечення на витрати у податковому обліку, оскільки підприємство не передавало нікому виключних прав інтелектуальної власності на програмне забезпечення. Законодавство не вимагає отримувати свідоцтво на право інтелектуальної власності на програмне забезпечення, щоб відносити вартість програмного забезпечення на витрати. Рада також підтримала скаржника щодо правильності оформлення документів щодо співпраці з ФОПами.
Інспекторка Ради взяла участь у адміністративному розгляді скарги на податкові-повідомлення рішення (ППР) за участі податківців, скаржника та його адвоката. В результаті ДПС України погодилась із правом IT-компанії врахувати витрати на створення програмного забезпечення у податковому обліку та скасувала штраф підприємству.
Таким чином, за підрахунками Ради, вдалось відстояти більш ніж 60% із суми витрат, з якими не погодились раніше столичні податківці.